Video salvestas Karl Adami
Foto Ingmar Muusikus
Jäälind väikese ojal, mis ei külmunud detsembri alul ka kõige krõbedama pakasega
Jäälind Alcedo atthis
Tänavuse talvega võiks värvika sulestikuga jäälinde meil talvituda kuni sadakond. Linnud tegutsevad jäävabade jõgede, ojade ja allikatoiteliste kraavide vahetus läheduses.
Kalatoidulised jäälinnud jahivad saaki madalas vees, kus vee läbipaistvust peab olema vähemalt kolmkümmend sentimeetrit ehk vooluvete ülemjooksudel mida ääristavad puud, aga jäälinnud mõistavad ka paigallennul saaki varitseda.
Aastate taguse forellikaamera kaudu sai salvestatud jäälinnu sukeldumist:
… saagiks luukarits
Saakkalad, olenemata liigist peavad jääma umbes viie sentimeetri pikkusteks. Saak sukeldumisel tabatud lennatakse puuoksale, kus kala uimastatakse löögiga vastu istumisoksa ja neelatakse seejärel pea ees alla.
Talvituv jäälind
Jäälinnud on meie looduse põlisasukad. Ainulaadse välimisega jäälinnu võime ära tunda isegi talvehämaras: ikka linnu silueti järgi, kui märkame pikka nokka ja lühikest saba. Jäälinnul võib pikkust olla veidi alla paarikümne sentimeetri ja seda umbes neljakümne grammise kehakaalu juures.
Isas- ja emaslindude sulestikud on sarnased, aga kui meil peaks õnnestuma väga kiiret, ettevaatliku ning inimpelglikku jäälindu kas või telefoniga jäädvustada, saame hiljem juba pildilt linnu sugu määrata. Isaslinnu nokk on täiesti must, aga emaslinnu alanoka nokatüvikut võime märgata punakat värvi (mõnel isendil suuremat, teisel vähema väljapaistvusega).
Vanalindude lühikesed jalad on erkpunast värvi. Tänavustel noorlindudel veel tume- või kahvaturoosad.
Millega veel jäälind oma kohalolu reedab? Kuuldavale tuuakse lühikest ja teravat vilet seda nii lennus, kui oksal istudes.
Kuula jäälindu: LINK
Jäälindude vaatlused: LINK
Jäälinnud kuuluvad kogu Euroopas kaitsealuste liikide nimekirja.