Kaljukotka pesakaamera kaitseväe keskpolügoonil: Kaljukotkas 2

Опубликовано Looduskalender - пт, 03/29/2024 - 22:40
Autorid

Kotkaklubi, www.kotkas.ee

Содержимое

otsestriim | uudised | foorum

 

Kaljukotkas ehk maakotkas       Aquila chrysaetos

 

Kaljukotkas 2 pesakaamera asub Põhja-Eestis Kaitseväe Keskpolügooni läheduses laiendatud ohualas. Kaitseväe väljaõpe kätkeb endas üsna mürarohkeid tegevusi või siis suuremat hulka tehnikat ja inimesi toimetamas harjutusvälja piires. Nende tegevuste mõju selgitamiseks harjutusväljade naabruses pesitsevatele kotkastele on Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus tellinud uuringu, mida teostab Kotkaklubi. Uuringu käigus paigaldasime muude tegevuste kõrval kaljukotka pesale pesakaamera.

Kaljukotkas 2 on põline kaljukotkaste territoorium – üks neist, mis asub Lahemaa rahvuspargist lõuna suunas Põhja-Kõrvemaal. Pesad on asunud sellel territooriumil aegade jooksul erinevatel rabasaartel või raba servas; kaljukotkaste põlvkonnad on seal vahetunud, aga territoorium on jäänud samaks. Selles pesas suure haava otsas on kotkad pesitsenud 2016. aastast alates. Viimastel aastatel on selles pesas kotkapoeg lennuvõimestunud, ehkki küll keskmisest hilisemal ajal ja see viitab keskmisest hilisemale munemisele.

2023. aasta poeg sai meie Saksa kolleegi Oliver Krone abiga endale ka saatja. Ta lendas pesitsusterritooriumilt Lätti novembri alguses, tuli detsembri alguses Eestisse tagasi ja veetis talve siin. Rändekaardile pole me jälgitavaid kaljukotkaid lisanud, sest nad kipuvad olema küllaltki paiksed. Osad Eestis koorunud noorlinnud liiguvad siiski talveks kuni Poola ja Ukrainani.

Mõlemad pesa vanalinnud on ilma rõngasteta, mistõttu nende vanust ega päritolu me ei tea.

Emaslind munes esimese muna pessa eile, 26. märtsil kell 14:46 seega võime kotkapoja koorumist oodata aprilli lõpus.

Kotkakaamera
Esimene muna kaamerapesas.

Otseülekannet kaljukotkas 2 pesast saab vaadata ka Kotkaklubi YouTube´i kanalil.

Selle kaamera juures palume huviliste abi vaatluste dokumenteerimisel LK foorumis.

Kaamera eesmärgiks on hinnata militaarharjutustega kaasneva müra või muu tegevuse mõju kaljukotkaste pesitsemisele. Kotkaste käitumise kirjeldamine foorumis annab võimaluse seda analüüsida ja vajadusel salvestatud materjalist konkreetne videolõik üles otsida. Materjali mahukuse tõttu on kõigi salvestiste läbitöötamine pesitsuse lõppedes väga ajamahukas. Seega on kõik kirjeldused märgatud käitumise eripäradest oodatud foorumis, end tagasi hoida pole vaja. Midagi halba ei juhtu, kui kaks vaatlejat samal ajal sama sündmuse kohta kirjutavad. Foorumiga liitumiseks kirjutage palun kiri foorumi administraatorile.

21.03.2024
Kaljukotkapaar pesal.

Pesakaamera seadsid töökorda Urmas Sellis ja Gunnar Sein Kotkaklubist ning Omar Neiland (info@veebikaamera.ee). Pesa juures kasutame AXIS F41 kaamerat koos Omari tehtud mikrofoniga. Mikrofon on kinnitatud pesa alla, mille kõrguseks on ligi 2 meetrit. Võimalik, et järgmiseks hooajaks tõstame mikrofoni kõrgemale, et pesa pealt paremini helid vaatlejani kostuks. Esialgu ei tahtnud liiga palju uusi asju pesast kõrgemale paigutada. Kaamera põhiosa asub allpool puutüvel, objektiiv koos sensoriga on pesa kõrval asuva oksa küljes. Seetõttu paistab kaamera pesalt vaadates suhteliselt väike. Lisaks püüdsime kaamera objektiivi ja kaablit varjata nii palju kui võimalik.

Kaamera töötab akutoitel, mida laevad päikesepaneelid. Energia kokkuhoidmiseks lülitub kaamera pimeduse saabudes välja. Otseülekanne pesalt taastub päikesetõusul. Seni, kuni päikest on harva näha, võib energia puudusest esineda ülekandes katkestusi. Kaamerapilti edastame 4G mobiilse interneti kaudu, mistõttu võib intensiivse võrgukasutuse korral esineda katkestusi ülekandes ja veebikaamera süsteemi hooldustööde korral.

Kui päev pikemaks ja päikserikkamaks muutub, siis saame ööpäev läbi kaamerat töös hoida.

Vaatajatele edastatakse otseülekannet läbi Kotkaklubi YouTube´i kanali. Soovitame jälgida Kotkaklubi kanalit juhuks, kui tehnilistel põhjustel tuleb pesakaamera otseülekanne taaskäivitada, mistõttu võib muutuda ülekande veebiaadress. Kotkaklubi kanalilt leiab hooaja edenedes ka kõik ülejäänud Eesti kotkaste ja must-toonekure pesakaamerad ning kassikaku kaamera.

Kaamera signaali voogedastuseks ettevalmistamine ja salvestamine toimub Eestimaa Looduse Fondi toel. Pesas toimuvat kajastab Looduskalendri foorum. Pesalt tuleva ülekande mitteärilistel eesmärkidel kasutamine mujal pole keelatud, aga palume võimalusel sellest meile teada anda (saatke sõnum urmas(ät)kotkas.ee).

Vaderid on iga kaamera juurde oodatud, sest igal aastal tuleb mõned komponendid välja vahetada. Selle kaljukotka kaamera käigushoidmise kulud on kaetud Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse hanke kaudu. Võrdluseks jälgitava Soomaa kaljukotka kaamera käigushoidmiseks oleme kasutanud Kotkaklubi toetajate abi. Suur tänu kõigile annetajatele!

Kaljukotkas 2 pesakaamera meeskond ja toetajad:

Kotkaklubi – pesaga seonduv, kaamera paigaldus, info jagamine, igapäevane haldus
Beta-Grupp OÜ – kaamera testimine ja häälestamine, mikrofoni ehitamine, tehniline tugi
Looduskalender – kaamera foorum veebis
Eestimaa Looduse Fond – serveriruum
Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus – projekti tugi kolmeks aastaks

Kotkaklubi elf LK

На своей веб-странице мы используем cookie-файлы для поддержания технической функции и улучшения опыта пользования.

Также мы пользуемся аналитикой данных и рекламными услугами.