Aasta loom saarmas

Aasta loom 2024 on saarmas. Siit leiad kõik saarmalood.

Head uut (põdra) aastat!

Postitas Aasta Loom - N, 02.01.2025 - 14.57
Avapilt
Sisu

Aasta loom 2025 on põder, Eesti metsade hiiglane.
Foto: Tarmo Mikussaar

 

Terioloogia Selts koostöös huvigruppidega on valinud 2025. aasta loomaks põdra (Alces alces), Eesti suurima imetaja, kes sümboliseerib meie looduse rikkust ja keerukaid suhteid inimesega. Põder mängib olulist rolli meie ulukikooslustes, olles metsaökosüsteemide lahutamatu osa. 

Oma ligi 2 meetrise turjakõrguse ning peaaegu 600 kiloga on põder Eesti suurim hirvlane ning ühtlasi ka meie metsade suurim imetaja. Riiklike seiretulemuste põhjal oli põdra asurkonna suurus 2024. aasta alguses vahemikus 10 000 – 11 000 isendit. Võrreldes eelmise aastaga on põdra üldarvukus veidi langenud, seda eelkõige Mandri-Eestis ning eriliselt paistab silma asurkonna juurdekasvu iseloomustav vasikate osakaal, mis oli viimase 20 aasta madalaim ja osutab suurenenud kisklussurvele. Olles jahiuluk, kütiti põtru eelmisel aastal ligi 4000 isendit.

Galerii: aasta looma fotonäitus „Vetehunt – saarmas“

Postitas Aasta Loom - T, 12.11.2024 - 16.50
Avapilt
Sisu

Foto: Kalmer Lehepuu

Ülemiste keskuses on avatud näitus „Vetehunt - saarmas" aasta looma igapäevaelust, toidulauast ja elupaigast. Näituse ühe kuraatori ja loodusmehe Tarmo Mikussaare sõnul näeb kalakratti ennast looduses üsnagi harva. „Tegu on äärmiselt ettevaatliku loomaga, kelle kohtamiseks on vaja parajalt õnne ja kannatlikkust. Seetõttu ongi just fotonäitus hea viis selle isepäise isendiga tutvumiseks,“ soovitas Mikussaar näitust vaatama tulla.  

 

VIDEO: vaata oma kodukoha silla alla – kas saarmas on käinud?

Postitas Aasta Loom - P, 27.10.2024 - 15.42
Sisu

Iga loodusesõber võiks oma kodukoha vooluveekogude sildade juurest läbi jalutada ja kontrollida, kas seal leidub saarma tegevusjälgi - vetehundile meeldib oma territooriumi tähistada eelkõige sillaalustes paikades võimalikult kõrgetel kohtadel - veest väljaulatuvatel kividel, puutüvedel või sillakonstruktsioonidel. Ka algaja loodusehuvililine saab tegevusjälgede äratundmisega hakkama - tüüpiline saarma väljaheide sisaldab ka

Talvisel ajal saarma jälgedel

Postitas Looduskalender - R, 05.01.2024 - 15.15

Jälgi pildistasid Tiiu Kruus ja LK-team

Foto Arne Ader

Saarma jäljerida

Saarma jäljerida

 

Harilik saarmas        Lutra lutra

 


Tänavu on aasta imetajaks saarmas ja kindlasti tutvustatakse neid selle aasta jooksul tavaliselt rohkem, aga looduses kohatakse saarmaid suhteliselt harva. Nende arvukuseks hinnatakse veidi üle pooleteise tuhande isendi (võrdluseks võiks tuua, et kobraste asurkond on kordades suurem).

Pildil näeme, et sügavama lumega jätab saarmas lumele nii käppade, keha kui sabajälje, sest looma õlakõrgus on ainult kolmkümmend sentimeetrit ja hüpped jäävad lumes alla poole meetristeks. Muidu vilgas saarmas väsib lumes liikudes kiiresti.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.