Täna läbi aastate

Loodusemees.ee pildipank Täna Loodusemees.ee fotodel läbi aastate

37. NÄDAL 9.9.2019.- 15.9.2019. Jõgeval ja selle ümbruses

Ülevaate koostasid Laine ja Vello Keppart

Pildistas Vello Keppart

Looduskalender T, 17.09.2019 - 12.12

Lõpuks saabusid pilved, mis rohkesti vihma andsid

Nädal algas kuumade ilmadega. Esmaspäeval mõõdeti maksimaalseks õhutemperatuuriks 24,8 °C ja teisipäeval 26,2 °C. Varem on enam kui 25kraadist kuumust esinenud nii hilisel ajal sügisel Jõgeva 1922. aastast algava vaatlusrea järgi ainult kahel korral (1972. ja 1955. aastal).

Nädala esimese kahe päeva keskmisteks õhutemperatuurideks arvutati 18,9 °C ja 19,6 °C, mis ületavad tavapärast 7...8 kraadi võrra.

Eesti sookured on geneetiliselt sarnased Euroopa liigikaaslastega

Linnuvaatleja teadusuudis, www.linnuvaatleja.ee

Looduskalender T, 17.09.2019 - 10.10

Üks silmatorkavamaid vaatepilte sügisel on sookurgede (Grus grus) ränne – kurgi on siis rohkem kui kevadel, sest parvedega on liitunud ka noorlinnud. 20. sajandi keskpaigaks vähenes sookurgede arvukus oluliselt ja liik kadus näiteks Suurbritanniast, Hollandist ja Taanist. Viimase poole sajandi jooksul on liigi levila läänesuunas taas laienenud, seda vaatamata tõigale, et sookured on territoriaalsed ja väga paigatruud – nende pesitsuspiirkond jääb samaks kogu eluks. Tänaseks pesitsevad sookured eelmainitud riikides taas, Euroopa asurkonna suurus kokku on umbes 600 000 isendit.

"Märka mind" - 2019

Vapramäe-Vellavere-Vitipalu Sihtasutus kutsub osalema

Foto: A. Säärits

Looduskalender E, 16.09.2019 - 18.18

Ripptigu

Ootame Teie fotosid konkursile!

VV FOTOKONKURSS „MÄRKA MIND“-2019.

Tähtaeg 1. oktoober

Sel aastal on ettevõtmine  esmakordselt rahvusvaheline ja konkurentsi pakuvad Läti fotograafid!

KONKURSI EESMÄRK on märgata ja jäädvustada looduses ka väiksemaid elus või eluta looduse elemente. Olgu need siis putukaid, linnud, loomad, taimed, seened, marjad, lehed või midagi täiesti eriskummalist. Oluline on, et see, mida pildistad nõuab eraldi märkamist või millel on eriline saamislugu.

Osa võivad võtta kõik ja hindamine toimub vanuseklasside kaupa.

Septembri kolmas nädal. Kaduvad linnud

Kirjutas ja Kuku raadio Ökoskoobis luges Kristel Vilbaste

Fotod Arne Ader

 

 Hallvares 

Hallvares www.loodusemees.ee )

Looduskalender E, 16.09.2019 - 12.12

Krägisedes kraaksatab vares tagaaias, andes selgelt mõista, et nüüd on saabunud vareste valitsemisaeg. Teised linnud tõttavad... tõttavad lõuna poole nii, et sulejutt taga. Kas märkasite, kuidas eelmisel nädalal kadusid äkki enne suuri tuuli aiast linavästrikud. Enam ei silpsu need söesilmadega tegelased mu akna all. Kaja Kübar ütleb, et ka pääsukesetraadid jäid Pärnumaal äkki tühjaks. Kas suur tuul puhus nende toiduputukad ära?

Pöialpoisid lähevad salamisi öös, praegu nii suure hooga, et siin all on neid näha vaid väga kehvade ilmadega. Rändele on läinud halehäälsed valgepäised sabatihased, mu lemmiklinnud. Kanalised on rohust jälle välja paistma hakanud, nii võib kohata üle tee vudivat nurmkana või põllul kummalisi tantsuasendeid sissevõtvaid tedrekukkesid.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.