Foto: Arne Ader
Pangaalune mets Aa rannas
22. mail, tähistatakse rahvusvahelist elurikkuse päeva, mis keskendub metsade elurikkusele.
Metsad on maismaa üheks olulisemaks elurikkuse kandjaks. Üleilmselt katavad metsad maismaast 31% ja umbes 2/3 maismaa liikidest elavad metsades, sh üle poolte liikidest võib leida troopilistest vihmametsadest. Samas on metsad inimtegevusest tugevalt ohustatud - viimase sajandi jooksul oleme kaotanud üle 45% maailma metsadest ning koos sellega paljud seal elavad liigid ja kahjuks see kadu jätkub.
Selle aasta elurikkuse päeva eesmärgiks ongi juhtida tähelepanu metsade olulisusele meie igapäeva elus, metsade väärtustamisele ning nende säästvale kasutamisele.
Eesti on võrreldes muu Lääne-Euroopaga suhteliselt metsarikas riik, ligi pool Eestit on kaetud metsaga. Oleme metsasuselt Euroopas Soome, Rootsi ja Sloveenia järel 4. kohal. Eesti eluslooduse mitmekesisuse puhul etendavad metsad väga olulist rolli – ligi pooled Eesti liigid elavad metsades (kokku on Eestis teada ca 26 600 liiki). Eriliselt elurikkad metsaelemendid on näiteks surnud puud, millelt võib leida u 5000 liiki. Ligi 500 metsaliiki on punases nimestikus kantud ohustatud liikide hulka.
Eestis on 11 üle-euroopalise tähtsusega Natura 2000 metsaelupaigatüüpi, neist eriti elurikkad, kuid väga ohustatud, on vanad loodusmetsad, laialehised salumetsad ja pangametsad. Elurikkuse säilitamiseks on meil ligi viiendik metsadest kaitse all. Näiteks on Lahemaa rahvuspark oma metsaalaga üks Euroopa suuremaid kaitstavaid metsaalasid.
Sel nädalavahetusel võib elurikkuse päeva tähistada näiteks kaitsealade külastamisega. Tegemist on ühtlasi rahvusvahelisele kaitsealade päevale ning looduskaitsekuule pühendatud matkadega, mida juhendavad Keskkonnaameti spetsialistid.
Lisainfot matkade kohta saab:
Elurikkuse päeva kohta loe lisaks:
Rahvusvaheline metsa-aasta: