Raivo rännakud

Must-toonekurg Raivo rännakud

 Looduskalender
Tekst: Urmas Sellis
Fotod: Urmas Sellis, Renno Nellis, Joosep Tuvi ja Internet
Kaart: Google Earth

Raivo on Iisraelis tagasi

19. märts

 

 
 
Tõmba siit arvutisse värskeim Google Earthi kaart Raivo teekonnast


Juba 13. märtsi õhtul jõudis Raivo oma lemmikpeatuspaika Jordani jõe orus. Siin veetis ta sügisel neli kuud, enne kui jõulude eel Keeniasse edasi lendas. Sama moodi juba teist aastat järjest. Maayan Harodi ja Beit Alfa kalakasvatused on peamiseks magnetiks, mis Raivot sinna tõmbab.

Kotkamees Ain vaatab Gilboa mäelt Beit Alfa tiikidele, Raivo peatus siin eelmisel kevadel. Sel aastal maandus ta kevadrände ajal 2 km lääne pool Maayan Harodi kalakasvatuses.

Tiigi kaugemas servas on 170 must-toonekurge ja taamal Gilboa mägi, kust eelmine pilt tehtud.

Satelliitsaatjad töötavad Lähis-Idas üldiselt kehvalt, sest palju radareid ja raadiosignaalide segajaid on oma tööd tegemas - meie nõrk signaal ei suuda alati sellest mürast satelliitideni läbi murda. Teine probleem on  must-toonekure sulgedega. Need võivad tiibu kokku pannes saatja päiksepaneelid katta ja meile jällegi infot ei tule. Alloleval pildil on Raivo suled katnud suurema osa saatjast.

Eelmisel kevadel hakkas Raivo saatja peale vaikimist Israelis infot saatma alles Bulgaariast, st teekond Iisraelist sinna on meil puudu. Raivo peatus siis Jordani orus nädala. Edaspidi paistab, kuidas seekord läheb... Võrreldes mullusega jõudis Raivo nüüd kaks päeva varem Iisraeli tagasi.

* * *

Raivot ei meelita Hurghada turismikompleks

10. märts


Raivo jõudis 10. märtsi õhtuks turistidele tuntud piirkonda - Hurghada lähistele. Nagu lisatud piltidest näha, pole see kant just sobilik must-toonekurele, kõrbes kalapüük ei aita kõhtu täita ja igasuguseid peletavaid atraktsioone leidub igal pool. Aga turistide meelitamiseks need sobivad. Raivo pole turist, ta peab siit lihtsalt üle saama...
Paari päeva pärast on Raivol lootust end kosutada tuttavatel Jordani jõe oru kalatiikidel Iisraelis, kus ta sügisel neli kuud veetis. Eelmisel kevadel peatus Raivo seal vähemalt viis päeva, võibolla ka pisut rohkem (saatja andmetes on augud miskipärast just selles kohas).  Tänavu on Raivo kolm päeva graafikust ees. Huvitav, kas tal on mingit aimu kodumaa varasest kevadest?

* * *

Raivo on kõige varajasem


4. märts

 

Must-toonekurg Raivo kohta laekusid andmed alles nüüd ja selgub, et ta hakkas meie seljakotiga lindudest esimesena kodu poole rühkima. Keenia lõunatipu mangroovimetsadest lahkus Raivo juba 27. veebruari hommikul, siis peatus kaks päeva oma tuttavas kohas Yatta platoo idaservas (so Kilimanjarost 130 km idas) ning jätkas rännakut 1. märtsil. 4. märtsi hommikuks oli Raivo Etioopia lääneosas. Lennatud on enam kui 1500 km.

Paari päevaga jõuab ta ilmselt Sudaani. Ja arvatavasti peatub nädala pärast Iisraelis kalatiikidel, nagu mullu.

Teised saatjatega varustatud must-toonekured, saarlased Piia ja Priidu, on veel talvituskohtades (Sudaanis ja Kesk-Aafrika Vabariigis).

* * *

Raivot võib kahtlustada salakaubaveos...

8. veebruar

...sest viimase kuu jooksul on ta juba kolm korda käinud Keenia ja Tansaania vahet. Täpsemalt saate vaadata ülalasuvast failist.


Raivo peamiste talvituskohtade vahe on umbes 100 km, aga vahel on riigipiir. Lõunapoolsed peatuskohad asuvad Tansaanias Tanga provintsis, paarkümmend kilomeetrit Tanga linnast (natuke väiksem kui Tallinn). Lähim küla kannab nime Kolekole...

Ramisi jõgi, foto internetist.
 

Põhjapoolsed peatuskohad Keenias Ramisi küla ümbruses on ilmselt peamiseks talvitusalaks (samas voolab ka Ramisi jõgi, mille ääres mangroovimetsad, st täiesti dzungel).

Veebruari alguses on Raivo käinud mitmel päeval külas sees, eriti vara hommikul. Must-toonekured on küll üsna kartlikud, aga teavad suurepäraselt, et vara hommikul inimesed magavad ja siis võib rahulikult külavahel jalutada. Seda on märgatud ka pesitsusaladel. Talvituskohad asuvad kümmekond kilomeetrit India ookeanist. Rannikut katavad ulatuslikud manroovivõsad, liivased rannad asuvad mõnikümmend kilomeetrit põhja pool. Raivo kevadrändeni on jäänud umbes kuu aega.

Saarlastest must-toonekure paar Piia ja Priidu pole oluliselt liikunud, veedavad aega Sudaanis ja Kesk-Aafrika Vabariigis.

* * *

Raivo ei püsi paigal

25. jaanuar

Huvitav, mis niisugust energiat raiskavat käitumist põhjustab. Võibolla on toitumiskohad Keenia lõunaotsas liiga saagivaesed võrreldes Iisraeli kalatiikidega või on seal hoopiski sotsiaalsed pinged liiga häirivad, ei tea. Ehk tahab Raivo lihtsalt ringi vaadata enne kevadrännet! Enamasti on ta lennanud 700-1000 m kõrgusel - vaade peaks sealt olema väga hea. Ja ka saatja aku on pilgeni täis.Eile saadud andmete kohaselt on must-toonekurg Raivo Tansaanias. 10. jaanuaril jõudis ta eelmise aasta talvituskohta Keenia lõunaotsas, teekond Iisraelist sinna oli olnud üsna väsitav. Pärast puhkust ja korralikku kehakinnitust hakkas Raivo 21. jaanuaril ringi lendama - kõigepealt käis läänepool Tansaanias, aga siis millegipärast lendas 250 km põhja (Keeniasse), ööbis 130 km Kilimanjarost idas (Yatta platoo idaservas), siis lendas tagasi Keenia lõunatippu ja 24. jaanuaril edasi lõuna poole Tansaaniasse...

Viimase kuu aja teekonda saab igaüks täpsemalt vaadata ülevalpool asuvast GoogleEarth-i failist.

Võrdluseks - Saaremaalt pärit must-toonekurg Piia on olnud ühes Sudaani piirkonnas juba septembri lõpust saadik.

* * *

Raivo teekond Aafrikas

Eile, 10. jaanuaril kell 11 oli Raivo täpselt samas kohas Keenia lõunatipus, kus 25. veebruaril 2007 kell 11 enne kevadrännet... Ilmselt on seal troopilises metsas mingi hea istumispuu, sest GPS näitab asukohtade vahet 4-5 m, mis praktiliselt tähendab samal oksal istumist. Talvituskohast 60 km kirdes asub umbes kahe Tallinna suurune linn Mombasa oma turistiteenindusega. Lähimad külad on nelja kilomeetri kaugusel Ramisi ja Nguruveni.

Sel aastal Raivo Tansaaniasse ei läinudki või vähemalt pole sealt ühtegi punkti. Ta võis siiski üle piiri käia, sest saame talvisel ajal vaid kolm asukohta päevas.

Iisraelist praegusse asukohta lennates (4400 km) Raivo kusagil pikemalt ei peatunud. Aastavahetusel ööbis ta Tooni kahe aasta tagusest talvituskohast Etioopias vaid 30 km kaugusel. Eks Raivo nüüd vast pisut puhkab pikast teekonnast. Loodame, et Keenia inimeste sotsiaalsed probleemid Raivole halvasti ei mõju.

 

Lõuna-Keenia olustik.

* * *

Raivo lendab Aafrika poole

Lääne-Virumaal pesitsev must-toonekurg Raivo on jätnud Iisraeli kalatiigid ja on võtnud tõenäoliselt suuna Keenia-Tansaania piiril asuvasse talvituskohta.  Sarnaselt käitus Raivo ka eelmisel aastal, kui  jätkas Jordani jõe orust rännet Aafrikasse 29. detsembril.

Raivol oli sel aastal 3 poega (eelmisel aastal isegi 4 poega). Ta asus sel aastal sügisrändele 15. augustil ja jõudis Iisraeli kalatiikidele 9. septembril. Huvitav on ehk märkida, et Raivo lendas Iisraeli jõudmiseks Liibanonist ida poolt mööda, kuigi otsem oleks sealt olnud üle lennata... Ja Raivo üht selleaastast poega on ka Iisraelis kohatud (oktoobris Joosep Tuvi ja Renno Nellise poolt).

Raivo alustas seekord Aafrika teekonda Lähis-Idast 22. detsembril, so nädal varem kui mullu. Talvisel ajal toimub satelliitside kord kahe nädala jooksul, seega järgmiste asukohtade saamiseni läheb aega. Täna asub Raivo tõenäoliselt selles piirkonnas Loode-Etioopias, kus talvitusid kaks aastat tagasi Tooni ja Jaak. 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)