Tooni rännakud

 

Tooni rännakud 2007

 
 
Tõmba siit arvutisse värskeim Google Earthi kaart Tooni teekonnast

Tooni eelmistest rännakutest
detsember '07

Värskeid uudiseid Tooni kohta endiselt pole, aga vaatame, kus ta käis kaks aastat tagasi. Tõenäoliselt oli sarnane ka aastatagune rändetee, kui Tooni seljakotis olev satelliitsaatja signaale enam ei andnud.

Kui Tooni esimest korda juulis 2005 kinni püüti ja saatjaga varustati, siis tal poegi polnud. Selle tõttu alustas ta rännakut lõunamaale pisut varem - 15. augusti paiku. Igatahes 20. augustiks 2005 oli Tooni samas Ukraina piirkonnas, kus ta veetis aega ka sel aastal. Kahe aasta eest peatus ta seal 44 päeva, nüüd 16 päeva. Aga edasi rändas ta mõlemal korral oktoobri algul. Sel aastal kulutas Tooni aga oluliselt rohkem aega Ukrainast Iisraeli lendamiseks - kuu aega tunamulluse 9 päeva asemel.
Pole sugugi võimatu, et juba Ukraina peatuspaigas midagi juhtus, mis ei lasknud Toonil tavapärase kiirusega edasi lennata...

Kahe aasta eest ei peatunud Tooni Iisrealis rohkem kui ööbimiseks, ta suundus oma talvituskohta Loode-Etioopiasse. Talvituskohas veetis Tooni aega 22. oktoobrist 2005 kuni 15. märtsini 2006.

Eestisse, oma pesapaigale jõudis ta tagasi 15. aprillil 2006 (täpselt samal ajal kui sel aastal).


Tooni sügisrände teekond 2005 (valge joon) ja 2007 (oranz joon).

* * *

Tooni on kadunud
november '07


 Vaade Tooni viimasele teadaolevale asukohale 1,4 km kõrguselt.

Tooni sõbrad on hakanud muretsema tema pärast. Pole juba kolm nädalat midagi kirjutatud...

Viimased asukohapunktid saimegi 30. oktoobril, järgmine sideseanss 4. novembril oli väga nõrga kvaliteediga ja rohkem ei kippu ega kõppu.

Vaatame siis täpsemalt, mis oktoobri lõpust teada on:

Tooni jõudis 28. oktoobri õhtul nn Sheba farmide alale, mis on eriti vaidlusalune territoorium - Liibanon pretendeerib sellele, aga Iisrael ei ole nõus loovutama, varem oli Süüria osa jne. Sel vaidlusalusel alal Tooni tõenäoliselt ka ööbis, igatahes kell 8 hommikul oli ta veel seal.

Kell 10 asus Tooni 600 meetrit kagu pool, so oru idakalda metsas või selle kohal.

Kell 16.00 ja 19.00 on ta asunud täpselt ühes kohas - jälle oru läänekaldal 240 meetrit eelmisest kohast läänes.

Rohkem meil tema kohta infot kahjuks pole. Kui keegi lugejaist on reisimas sellesse piirkonda ja soovib Tooni viimaseid asukohapunkte kontrollima minna, siis võiks meiega ühendust võtta!

urmas@kotkas.ee

  31. oktoober
 
Vaata
 

*

Tooni ööbis eile Hermoni mäe jalamil

Eberi järvel keset Türgit veetis Tooni 16.-24. oktoobrini. Teekond Eberi järvelt Vahemere idakaldale kulges tavapärast trajektoori pidi - suuremaid veetakistusi üritavad must-toonekured vältida. 40 km laiune Iskenderuni laht siiski ületati - ju üle selle on võimalik maad näha.

Tooni jõudis Hermoni mäe jalamile, nn Mee orgu ( Honey Valley ) 28. oktoobri õhtuks ja oli seal ka eile, so 30. oktoobri hommikul. Hermoni nõlvadel on muideks võimalik ka suusatada - Tooni peatuskohast asuvad suusakeskused umbes 7 km kirdes...

Tooni peatuskoht asub vaidlusaluse Golani kõrgendiku põhjaserval Liibanoni piirist 1,5 km. Hermoni mäe jalamilt saab alguse kogu Iisraeli riigile väga oluline Jordani jõgi, mille vett kasutatakse niisutussüsteemides ja kalakasvatustes. Vee tähtsust selles piirkonnas on raske üle hinnata.


Praegu siiski Hermoni (heledam mäetipp silmapiiril) nõlvadel suusatada veel ei saa, foto: Renno Nellis.

  23. oktoober
 
Vaata
 

*

Tooni peatub Türgis

15. oktoobril lendas Tooni Marmara mere äärest 300 km kagu suunas. Seal Cay (eesti keeles "tee") linna lähedal, ca 1 km kõrgusel asuval Eberi järvel otsustas ta peatuse teha. Eber pole õigemini enam järv, vaid pigem roogukasvanud sootaoline üksikute veesilmadega märgala, kus veesügavus ei ületa 1 meetrit. Ja kala seal leidub, mida püüda. Kuni 20. oktoobrini oli Tooni seal, aga kuna järv külmub talvel kinni, siis tuleb tal varsti edasi lennata - Iisraelini on jäänud veel umbes 1000 km.

Türgi WWF-i andmetel on paljud varem rändlindudele olulisteks peatuspaikadeks olnud järved kuivendatud (või harva ka maavärinate tõttu tühjaks jooksnud) ja veest sõltuvad linnuliigid seal enam ei peatu. Kuna enamus põllumajandusest tugineb niisutussüsteemidel, siis kaovad reeglina ka inimesed neist piirkondadest varsti peale linde...

Loe artiklit.


Kevadine Eberi järv, autor Mehmet Kemal Mert, foto internetist.

 

  18. oktoober
 
Vaata
 

*

Tooni Türgis

Tundub, et Tooni on võtnud selge plaani - jõuda Lähis-Itta pisut peale Renno ja Joosepi äralendu sealt...

Tooni peatus ka Bulgaaria-Türgi piiri lähedal Burgase rajoonis kolm päeva ja nii ei aita meid seegi, et ta 15. oktoobril üle Marmara mere ja seega Aasiasse oli jõudnud. Renno ja Joosep jõuavad tagasi täna, 18. oktoobril ja tõenäoliselt tõid kaasa ka palju huvitavaid pilte ning muud infot peatuvatest must-toonekurgedest. Üht-teist saame ilmselt ka jagada - vähemalt Raivo leiti üles.

On vist viimane aeg üks vana võlg ära lahendada - Tooni esimesena pesast lahkunud poja pilt Lätist pole teieni veel teed leidnud. Esimest korda nähti C-d Valmiera lähedal, siis pilti ei saanud. Teine kord nähti teda nädala jooksul Dzerbenes, Cesise kandis.


"Kalatiigi serval", autor Ainārs Loks.


"Külavahel patseerimas", Dzerbene, Cesise lähedal, autor Andis Laputevs.

  11. oktoober
 
Vaata
 

*

Tooni jätkab rännet

Tooni oleks justkui kuulnud Kotkaklubi meeste Joosepi ja Renno ettevalmistustest reisiks Jordani jõe orgu ja hakkas oktoobri esimestel päevadel Ukrainast lõuna suunas liikuma. Samas ega ta väga ei kiirusta - paar päeva vaatas ringi Rumeenia ja Moldova piirijõe Prut'i ääres ning siis Doonau alamjooksul Galati linna lähedal. Edasine teekond kulges piki Doonau orgu kuni Rumeenia lõunapiirini.

Järgmised andmed laekuvad esmaspäeval (15. oktoobril), kui mingeid tehnilisi probleeme ei teki... Igatahes üks Tooni satelliitside seanss 5. oktoobril ebaõnnestus täielikult ja eilne oli üsna kesine. Loodame, et Tooni jõuab enne Joosepi ja Renno tagasitulekut Põhja-Iisraeli kalatiikidele ja me saame teda ka teile näidata! Senini vaadake eelmise aasta pilte meie saksa kolleegilt Carsten Rohde'lt, kes käis Iisraelis Raivol külas...

  30. september
 
Vaata
 

*

Tooni naudib head ilma

Pühapäeval oli Tooni endiselt Bari linna lähistel Rivi jõe ääres.
Täpsemaid kaarte vaadates selgus, et seal on jõe äärde rajatud kalakasvatused ja need ilmselt mõjutasid Toonit kauem paigal püsima. Eriti kui neid parasjagu tühjendatakse...

Tooni peatuskohas asub Boschchi küla, see võiks tõlkes olla kaks slaavi suppi - borsh ja kapsasupp. Bari linn on juba üsna vana kindlus ajaloolises Podoolia regioonis. Praegu on seal ilus ilm, päeval kuskil 22 kraadi kandis sooja ja Toonil pole kiiret kuhugi. Eks näis - tänaseks lubatakse Baris vihma ja nädala lõpus langeb ka temperatuur - kas see lisab rännuindu?

Saarlastest kurepaari rännuindu ei jõua ära imestada - näiteks Priidu oli reedeks (28.09) teinud rännaku läbi problemaatilise Darfuri ja hakkab jõudma pisut rahulikumasse Sudaani lõunapiirkonda. Samas Raivole meeldib rahulikult Iisraelis maiustada.

  27. september
 
Vaata
 

*

Tooni endiselt Ukrainas

Tooni viimased kolm päeva on olnud endisest kohast 80 km lõunas Vinnitsa oblasti Bar'i linna lähedal Riv'i jõe kallastel.
Samas on teada, et Saaremaa kurepaar Piia ja Priidu on mõlemad Iisraelist mööda lennanud ja asuvad praegu kusagil Sudaani kohal. Nagu kuulda, on Sudaanis suured üleujutused, ilmselt ujutab ka Niilus üle kallaste ja pilt hoopis teine kui möödunud talvel...

Need 10-12 m kõrgused puud paistavad praegu vaevalt Niilusest välja ja autopesula jõekaldal on suletud.

  20. september
 
Vaata
 

*

Tooni passib Ukrainas

Kuigi viis päeva tagasi arvasime, et Tooni ei jää Ukrainas põllumajanduspiirkonda pidama - siis me eksisime...

Tooni on nädal aega olnud 10 km raadiusega alal Nosovka küla ümbruses, so Hmelnitski, Zhitomiri ja Vinnitsa oblastite piirialal. See piirkond on veelahkmeala, kus väikseid paisjärvi ja ojasid põldude vahel võib leida. Metsa seal küll ei paista olevat, vahest ainult võsa.

Ilm on sealkandis parem kui meil, kerge pilvitus vaheldub päiksepaistega. Vihma lähipäevil oodata pole. Lõuna ja ida pool sajab ning see võib ollagi peatumise põhjuseks. Huvitav mis ilmajaama Tooni jälgib?

Saaremaa kurepaar Piia ja Priidu olid paar päeva tagasi Türgi kohal lendamas. Arvatavasti jõuavad nad varsti Iisraeli. Neil pole vist aimugi, et nende pesapaika Saaremaal püütakse üle-euroopalisse Natura võrgustikku kaasata. Sama plaan on ka Tooni pesametsaga.

  17. september
 
Vaata
 

*

Tooni Ukrainas

Nagu arvata oli, peatus Tooni Pripjati jõe ääres Valgevenes mitu päeva.

Alles reede hommikul otsustas ta edasi liikuda. Reede õhtuks jõudis Ukraina keskossa Vinnitsa ja Hmelnitski oblastite piirimaile.

Tõenäoliselt seal siiski peatuskohta pole (lagedavõitu
põllumajandusmaastik) ja järgmist peatuskohta võiks ennustada Moldovas või Rumeenias. Samas, kuna ilm sealkandis hea on, siis võib Tooni ka pikema lennu ette võtta.

Lääne-Virumaal pesitsev Raivo on aga jõudnud Iisraeli kalatiikidele juba 9. septembril. Ilmselt tahtis ta seal esimeste seas kohal olla.

  13. september
 
Vaata
 

*

Tooni peatub Lõuna-Valgevenes

Tooni jäi pühapäeval 9. septembril peatuma Pripjati jõe luhtadele Lakhovka külas, kus ilmselt hea keha kinnitada. Kui looduslikest veekogudest väheks jääb, siis on ümbruskonnas mitu kalakasvatust varuks. Enne Pripjati äärde jõudmist peatus Tooni kolm päeva Tsõrvonaja Slabada veehoidla juures - ka seal on kalakasvatused.

Huvitav, et viimasel kahel aastal on samast kohast 13 km ida pool rändepeatuse teinud meie kalakotkas Maria. Tema küll hakkab nüüd juba jõudma oma talvituspaika Kongo jõe ääres.

Üleeile hommikupoole sadas Pripjati ääres vihma, keskpäeval õhusooja +13 kraadi ja lõunakaarte tuult 3m/s. Madal pilvitus ei ole saatja päiksepaneelile parim, aga hakkab tulema ka selget ilma. Tooni seljakott on programmeeritud uusimaid teadmisi kasutades, seadme energiatarve on viidud nii madalaks kui võimalik. Sellega kaotame küll võimaluse jälgida linnu lennukiirust, kõrgust ja suunda, aga saame kindlamalt kätte asukohapunktid. Eelised ja puudused selguvad kasutamise käigus.

  05. september
 
Vaata
Vaata
 

 *

Täna hommikul ärkas Tooni Valgevenes Vitebski ja Minski vahel Volosovichi küla metsas. Kohapeal on ilm keskpäeval ilus: +22 kraadi ja tuult kirdest 2 – 4 m/s.

Tooni rännakutest Aafrika suunas püüame Teid teavitada nädalas korra.

 
Ettevõtmist toetavad:
Keskkonnainvesteeringute Keskus
Riiklik Looduskaitsekeskus
Euroopa Komisjon

 

  

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)