Koostanud: Laine ja Vello Keppart
Foto: Arne Ader
Rukis
Oli kuuma ilmaga nädal. Maksimaalne õhutemperatuur tõusis kahel päeval (kolmapäeval ja neljapäeval) üle 30 kraadi. Nädala lõpuks ilm jahenes ja maksimaalsed õhutemperatuurid enam üle 25 kraadi ei küündinud. Kuumaga koos kippus põud taimedele liiga tegema. Oodati pikisilmi vihma, mis aga ei tahtnud kuidagi Jõgevale jõuda. Aegajalt oli ümbruses näha liikumas vihmapilvi, mis tõstsid tuult ja andsid üksikuid piisku. Korralikum vihm tuli laupäeva pärastlõunal, mis suutis kuiva mulla pinnalt mõne sentimeetri sügavuseni ära niisutada.
Teraviljad küpsesid kuuma ja kuivaga kiiresti (toimus nn hädavalmimine). Taliteraviljad olid juba täisküpsed ja nädala lõpuks said täisküpseks ka paljud suviteraviljapõllud. Käes oli massilise viljakoristuse aeg. Viimase 50 aasta keskmisena on Jõgeval taliteraviljad saanud täisküpseks augusti esimese ja teise dekaadi vahetusel ja suviteraviljad alles augusti teisel poolel. Tänavune koristusaeg saabus erakordselt vara. Efektiivset (üle 5 °C) soojust kogunes Jõgeval kevadest alates nädala lõpuks, s.o 31. juuliks 1130 °C, mis on senises vaatlusreas kõige suurem summa. Keskmisena on kogunenud nii suur efektiivse soojuse summa alles 23. augustiks.
Vihma on siinkandis tulnud 1. aprillist kuni 31. juulini ainult pool tavapärasest hulgast. Põua tõttu kippusid taimed sh ka kartulipealsed närbuma, puude lehed kolletusid enneaegselt. Looduses oli viljade levimise aeg. Õhus lendlesid põldohaka ja põdrakanepi viljad, varisesid arukase seemned.
Jõgeval, 02.08.2011