Lihavõtte linnuvaatluspäevade tulemused
Tekst: Tarvo Valker
Foto: Arne Ader
Suur-laukhaned Kärevere luhal
Tere head linnusõbrad!
Eesti Ornitoloogiaühingu poolt korraldatud igakevadisel lihavõtte linnuvaatluse tulemused on nüüd kokku võetud. Kui kellegil veel ankeet saatmata - tehke seda palun juba täna, sest homme lähevad lõplikud tulemused juba ülesse ka EOÜ kodulehele.
Aprillikuu esimesel nädalavahetusel toimunud lihavõtte linnuvaatluse kohta laekus EOÜ-le seekord 112 vaatlusankeeti, mille koostamises osales 230 loodusehuvilist. Linnusõbrad loendasid kokku enam kui 300 000 sulelist 158 liigist.
Põnevaks osutus asjaolu, et seekordne pikim liigiloend koostati sisemaal.
Pikima vaatlusnimekirja edastas sedapuhku Mariliis Märtson, kes vaatles Viljandimaal kahe päeva jooksul 103 linnuliiki. Kõige osavõturohekmaks olid Arne Laansalu eestvedamisel toimunud Linnujõll Tartus ning Linda Metsaoru juhendatud linnuretk Harjumaal.
Nagu ka eelmisel aastal, loendati ka tänavusel lihavõtte linnuvaatlusel kõige enam hanesid: suur-laukhanesid (86 750 isendit) ja rabahanesid (41 650). Lisaks mahtusid viie arvukama liigi hulka veel metsvint (28 700), sinikael-part (13 050) ning kuldnokk (12 700).
Kõige põnevamaks leiuks seekordsel linnuvaatlusüritusel oli kahtlemata Pärnumaal kohatud sinisaba, keda vaadeldi Eestis alles neljandat korda.Kohati mitmeid teisigi meil harva esinevaid linnuliike, nagu näiteks punakael-lagle ja vaenukägu. Kõige sagedamini vaatlusnimekirjades esinenud linnuliikideks olid rasvatihane, metsvint, hallvares, rohevint ja musträstas.
Järgmiseks EOÜ linnuvaatluspäevaks on 20. mail toimuv Tornide linnuvaatluspäev. Täpsem lisainfo ürituse kohta juba järgmisel nädalal.