Koostasid Laine ja Vello Keppart
Foto: Arne Ader
Künnapuu õitseb
Nädala jooksul oli ilm muutlik. Vihmasajud takistasid mulla tahenemist ja põllutöid. Esmaspäeva hommik oli päikesepaisteline, kuid päeval läks ilm pilve ja hakkas sadama. Sajune ilm vältas teisipäeva lõunani. Selgeks läinud taevaga toimus öösel kiire jahtumine ja kolmapäeva hommikuks langes õhutemperatuur miinuspoolele, maapinna lähedal mõõdeti külma -2...-4 kraadi. Rohi oli hallast valge. Päikesepaistelisel hommikul oli näha mustalt mullalt aurumist, udu teket. Neljapäevast muutusid ööd soojaks ja ööpäeva keskmine õhutemperatuur oli kolmel päeval järjest üle 10 kraadi. Maksimaalne õhutemperatuur tõusis 16...19 kraadini. Rohi hakkas intensiivselt kasvama ja kulused rohumaad läksid roheliseks. Samuti kasvasid kiiresti talivilja orased ja talvekahjustused jäid uute lehtede alla varju. Pühapäevaks ilm mõnevõrra jahenes, sadas vihma.
Raagus mets hakkas roheliseks minema. Toomingatel ja marjapõõsastel tekkisid „hiirekõrvad“, nädala lõpuks tulid esimesed noored lehed nähtavale. Täisõitseng oli paiselehel, sinilillel, lepiklillel, raagremmelgal ja kahevärvilisel pajul. Salu-, laane-, loo- ja soovikumetsades alustasid õitsemist harilik kopsurohi, püsik-seljarohi, võsaülane ja kollane ülane. Õide puhkesid üheaegselt jalakad ja künnapuud ning nädala lõpuks esimesed arukased.
Saabusid esimesed väike-põõsalinnud, väänkaelad, must-kärbsenäpid, kivitäksid, nädala lõpuks ka käod, suitsu- ja räästapääsukesed.
Jõgeval, 30.4.2012.