20. NÄDAL 14.5.2012-20.5.2012. Jõgeva ümbruses
Koostasid Laine ja Vello Keppart
Foto: Arne Ader
Toomingas
Nädal algas külma ööga. Õhus langes temperatuur -1,5, maapinna lähedal mullal -4 ja rohul -7 kraadini. Külmakraade registreeriti maapinna lähedal veel ka järgmisel ööl ja laupäeva varahommikul. Kõige soojemateks päevadeks osutusid neljapäev ja pühapäev, kui maksimumtemperatuur tõusis õhus 22 kraadini. Vihma sadas neljapäeval ja reedel ja siis oli ka aegajalt kuulda müristamist. Sademeid kogunes kahe päevaga ilmajaama järgi 30 mm, mis muutis põllud pehmeks ja pani põllutööd seisma. Oli massilise kartulipaneku aeg.
Jätkus toomingate, ploomide, pirnide ja kirsside õitseaeg, nädala lõpuks avanesid esimesed õied ka juba õunapuudel. Samuti jätkus marjapõõsaste õitsemine. Õitsemist alustasid aedmaasikad. Kollast värvi andsid maastikus lisaks massiliselt õitsevatele võililledele talirüpsi- ja nädala teisel poolel ka juba talirapsipõllud. Vihma järel hakkasid taimed kiiresti arenema ja kasvama. Nädala lõpuks oli enamik suviteravilju tärganud, ristik oli kasvanud 20 ... 25 sentimeetri kõrguseks, talirukis sirgunud 60 sentimeetriseks, talirüpsil ja –rapsil mõõdeti kõrgust üle meetri. Sooja keskpäevaga nähti pühapäeval juba esimest kartulimardikat.
Metsades ja niitudel alustasid õitsemist mustikad, maikellukesed, lõosilmad (meelespead), ojamõõlad, tulikad, tähtheinad, aas-rebasesabad. Kuusel jätkub tolmlemine ja on näha, et tänavu tuleb hea käbiaasta. Lehtpuudest on raagu jäänud veel saar ja üksikud haavagrupid. Vihmade järel muutusid sääsed massiliseks.
Jõgeval, 21.5.2012.