Õueonu päevik - Dublin

Kirjutas ja pildistas Tiit Kändler, teadus.ee
 
11. juuli
James Joyce seisab Dublinis O’Conneli ja Earl Street Northi nimeliste käiguteede nurgal. Ta vaatab kurvalt sinna, kus tema ajal laius õu, millel askeldasid, sõnelesid, vaikisid ja tegelesid dublinlased. Nüüd on seal putka, kust jagatakse turistile kaarte.

Kaardi peal on väike pilt, kuidas James Joyce seisab seisab Dublinis O’Conneli ja Earl Street Northi nimeliste käiguteede nurgal. Ta vaatab kurvalt sinna, kus tema ajal laius õu, millel askeldasid, sõnelesid, vaikisid ja tegelesid dublinlased. Nüüd on seal putka, kust jagatakse turistile kaarte. Kaardi peal on väike pilt, kuidas James Joyce seisab seisab seisab Dublinis O’Conneli ja Earl Street Northi nimeliste käiguteede nurgal. Ta vaatab kurvalt sinna, kus tema ajal laius õu, millel askeldasid, sõnelesid, vaikisid ja tegelesid dublinlased. Nüüd on seal putka, kust jagatakse turistile kaarte. Kaardi peal on väike pilt, kuidas James Joyce seisab seisab seisab seisab Dublinis O’Conneli ja Earl Street Northi nimeliste käiguteede …, ah, see lõika-ja-kleebi-maailm, millel ei ole palju ühist aastaarvudega ega aastaaegadega … ajastaega …

12. juuli

Dublini kongressikeskus Convention Centre on nagu aken Euroopasse. Kui selles toimub Euroteaduse avatud foorum. Aknad on siiski suletud. Kuid linna pääseb teadus ometi. Läbi uste, kust pääsevad teadlased välja, et pidada loenguid linnarahvale.

13. juuli
Dublini sildu on ehitatud kiiremini, kui neid kaartidele on jõutud kanda. Ärimaju on ehitatud kah kiiremini ja tänavaid ümber nimetatud, nõnda et mõnedel kaartidel on nimeks üks, teisel teine nimi. Ja tõepoolest, mis sellest – tänav on ju seesama. Kuid erinevalt ärimajadest, mis põhja pool Liffeyt muudkui tühjad, tühjad, tühjad, on sillad täis ja tänavad vahel ka.

14. juuli

Dublin on üks suur õu. Seda poolitab Liffey jõgi. Üle jõe ulatub sild, mis kopeerib iiri kannelt. Ent erinevalt kandlest ei mängi sillakeeltel sõrmed, vaid seda ületavad autod. Sild kannab nime Samuel Beckett. Õueonu ei teadnudki, et Beckett oli iiri kandle mängija. Ta läheb ja seisab sillal ja ootab, ootab, ootab… Nagu arvata võis – Godot ei tule. Nii ongi Godot olemasolu tõestatud. Sest tema on olend, kes ei tule. Ei tule – järelikult on olemas.

15. juuli
Dublinlased teavad, et nimi on see, mis mehe teeb, mitte number. Tähtsatel majadel ei ole mingeid aadressinumbreid. Neil on nimed. Kes teab, see leiab, kes ei tea, sel pole vajagi. Las saab enne teada.

23. juuli
Treppojal on kõik vastupidi kui Liffey ääres. Siin sajab hommikul. Ja vahel läheb õhtul üle. Seal ei saja hommikul. Ja vahel läheb õhtul üle. Ühine on see, et läheb üle. Siin sadu, seal sajutus.

24. juuli Jääb veel kuu teaduse suvekoolini. Ja siis veel neli kuud ja ongi jõulud. Mida nendega peale hakata, seda kavatseb Õueonu suvekoolis endale ja kõigile teistele selgeks teha.

 
teadus.ee SUVEKOOL: REGISTREERUMINE JÄTKUB

Kodanikualgatus teadus.ee korraldab oma kaheksanda suvekooli Käsmu Meremuuseumis 24.–26. augustil. Üldteema: „Teaduse keel”. Keelt käsitletakse erinevate teaduste ja kunstide vaatepaigast – millist keelt näitab teadus?
Suvekooli idee on teadlaste ja teadushuvilist kohtumine ja ettevõetud teema üle kõnelemine ja arutlemine erinevate teaduste ja kunstide vaatemättalt.
Kõnelevad akadeemik Tarmo Soomere mere keelest, ajaloolane David Vseviov ajaloo keelest, helilooja Urmas Sisask atmosfäärimuusika keelest, vulkanoloog Heidi Soosalu Maa keelest, keeletehnoloog Arvi Tavast eesti keele õpetamisest arvutile, geenitehnoloog Erkki Truve geenide keelest, putukateadlane Urmas Tartes putukapiltide keelest, arvutusmatemaatik Margus Niitsoo salakeelest, füüsik Laur Järv kvantkeelest, teaduse populariseerija Aare Baumer Victor Vasarely pildi- ja helikeelest, füüsik Aigar Vaigu näitab katsete keelt. Külaline Soomest Hannu Salmi on Heureka teaduskeskuse teadus- ja arendusjuht ning oma doktoritöö teinud teaduse esitamise alal laiale publikule; meile kõneleb ta juhuslikest avastustest teaduses. Loeng on inglise keeles ja tõlgitakse eesti keelde.
Muusikat. Putukate pildistamine, muinastulede öö, laste töötuba.

Korraldajad
Priit Ennet, teadusajakirjanik: mõttemäng-viktoriin, suurpaneeldiskussioon, Tiit Kändler, teaduskirjanik: programm, diskussioon, Eerik Kändler, graafika, muusika, Eleri Inno, teadusesuvekool@gmail.com
registreerimine aadressil toimetus@teadus.ee



 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)