Kuslapuu mürgimarjad küpsevad
Foto: Arne Ader
Kuslapuu
Harilik kuslapuu Lonicera xylosteum
Hariliku kuslapuu põõsa tunneme ära tema hallikasroheliste vastakult asetsevate ovaalsete või munajate lehtede järgi, mis ripsmelise servaga. Pealtpoolt karvased ja alt üpris õrnakarvalised. Põõsas võib kasvada kuni kolme meetriseks, harva enam, seda nii metsas, niidul kui linnapargis.
Marjad on läikiva pinnaga, kaunist värvi ning tunduvad mahlased. Hää seegi, et mürgised viljad on maitsetud, isegi veidi ebameeldiva maitsega, seega vaevalt keegi neid eluohtlikul hulgal sööb. Küllalt sageli on kaks vilja alusel kokku kasvanud. Kena põõsas on mürgisusest hoolimata õitsemise ajal hea meetaim.
Kuslapuud, mis kasvavad tihedalt, viljaka mullaga metsades ja salukuusikutes, võivad seal liikumise suisa läbimatuks muuta.