Kaelustuvide ränne käib
Foto: Arne Ader
Kaelustuvi
Kaelustuvi ehk meigas Columba palumbus
Nädalavahetusel toimunud linnuvaatlusel kohati arvukalt rändel olevaid kaelustuvisid, ümmarguselt kolmkümmend tuhat isendit – neid pesitseb polaaraladeni välja. Meie looduses pesitseb meikaid üle viiekümne tuhande paari ja umbes sama palju on meil ka kodutuvisid.
Kaelustuvid on võrreldes kodutuvidega kogukamad, kenalt tuvihallid, pikema kaela ja sabaga. Rinnasulestik erksalt roosa, kaelal valge kaelus, sellest kõrgemalt roheline – värvikas, kas pole. Noorlindudel on kaelal nii roosat kui rohelist, kuid puudub veel valge kaelus nii, et selgelt eristatavad. Lennupildis hakkab silma tiibade esiserva valge ääris. Sinakashall suhteliselt pikk saba lõpeb laia musta äärisega.
Ränne lõpeb koos oktoobri kuuga, talvitutakse nii lääne kui lõuna poolses Euroopas, kuid mõned isendid katsuvad isegi meie kliimas hakkama saad. Pesitsusväliselt on kaelustuvid seltsingulised ning moodustavad päris suuri parvesid. Nende lendutõusmine on kärarikkalt plagisev kui see toimub ootamatult, siis isegi veidi ehmatavalt, aga lennus ollakse kiired ja jõulised.