Rändavad rabahaned ja suur - laukhaned
Fotod: Arne Ader
Hanede läbiränne käib meil lainetena ja tavaliselt lõpeb koos novembri algusega. Tuule keeras põhjakaartesse ja oodata on Venemaa tundrates pesitsenute laukhanede ja rabahanede hulgalist rännet.
Suur-laukhaned
Suur-laukhani Anser albifrons
Laukhanede valge laik nokatüvikul torkab hästi silma ja võimaldab neid eristada, kui vahel rabahanedega segaparvedes rännatakse. Valge lauk on päris suur, ulatudes nokatüvikust laubani.
Reeglina rändavad suured laukhanede parved meilt sügisel peatumata üle ning meie rannakarjamaadele toituma ei jääda. Ränne võib mõnel üksikul päeval väga massiline olla.
Lennupildis näeme vanalindudel tumedaid laike kõhul, nokk on roosa nagu hallhanedel ning jalad oranshid, kui rabahanedel. Noorlindudel puuduvad nii valge lauk, kui laigud kõhul. Teiste hanedega võrreldes on laukhanede häälitsused meloodilised ning heledamad - see hakkab kõrva.
Väike-laukhanede arvukus on jäänud väga väikeseks ja ornitoloogid loendavad neid sügisrändel vaid kuni mõnikümmend isendit.
Rabahaned kõrrepõllul. Tamme, Võrtsjärve rannik
Rabahani Anser fabalis
Rabahaned jäävad rändel sageli sisemaale toituma ning kui teil õnnestub ettevaatlikke linde siis vaadelda, annab noorlinde vanalindudest eristada nende kraadi võrra kollakamate jalgade järgi.
Tegu on nö tumedamate hanedega – pea ja kael tumepruunid, hallikaspruunide seljasulgede servad heledad, kõhusulestikul puuduvad laigud nagu on laukhanedel. Nokk must, oranži kirjaga, jalad oranžid. Rändavatest rabahanede parvedest kostub „nasaalset“ pasundamist.
Rabahaned ja suur-laukhaned