Ükssarv ja teised metskitsed

Veebikaamera pilt: Cax, LK foorumist
 
 
Metskits ehk kaber     Capreolus capreolus
 
Alati räägitakse kõigepealt nendest, kes teistes erinevad.
 
Sokud ajavad sarvi alates oktoobrist ja viimased poetavad „uhkuse“ metsa alla jõulueelsel ajal. Kaamerapildis on vähemalt  neljaaastane sokk, sarvel kolm kenasti arenenud haru. Täiskasvanud loomadel harusid aastatega juurde ei teki, muutub ainult sarve tüve ümbritsev kännis ning kibunapärg. Söötmisplatsil nähtud kuuest-seitsmest loomast on üks sokk ilma sarvedeta, aga sootunnuse tutt paistab jalgevahelt.
 
Talvisel ajal on sokud sotsiaalsemad, liitudes koondunud metskitsede ning noorloomadega. Kambaga on kergem toitu hankida ja magamisasemeid lumest lahti kraapida. Magatakse maapinnal, sest lumele jäänu saab, kas kopsu- või soolepõletiku ja ega ravimiseks tohtrit võtta pole...
 
Sokkude-kitsede eristamiseks võib pöörata tähelepanu ka valgele või kollakale sabapeeglile, mis on kitsedel tavaliselt suurem, aga ei ole reegel. Ohu korral lähevad sabapeegli karvad turri, mis teistele karjalistele selgeks ohu märguandeks.
 
Kaamera ees tegutsevad kitsed rahulikult ja kenasti, kontrollides tähelepanelikult kuulmise teel ümbruses toimuvat – kõrvad liiguvad nagu lokaatorid. Metskitsedele pole Ilmatsalu jahimehed jahti pidanud kahe viimase karmi talve aegu ja pole plaanis ka tänavu.


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)