Kakukevad ei ole kaugel

Fotod: Arne Ader ja Sven Zacek
 
Händkakk
 
Händkakk       Strix uralensis
 
Öökullide tegemised on juba aegade hämarusest inimestes isegi veidi müstilist huvi tekitanud.
 
Öös ja hämaras jahti pidavatel lindudel on hämmastav kuulmine, kindlasti parem, kui paljudel teistel lindudel ning selle võime tõttu on öeldud, et „kakud näevad kõrvadega“, aga suurte silmade valgustundlikuski on mõnel kakuliigil inimesega võrreldes kordi parem. 
 
Ilusate ilmadega hakkavad kakud juba veebruaris häält tegema. Milline ilm on kakuretkele minemiseks sobiv? Selge ja tuulevaikne õhtu ja tänavu toidunappust pole, närilistest saakloomi ehk hiiri tänavu jagub. Mõistlik on meil tutvustada kakkusid arvukusest lähtuvalt ning händkakud nende hulka kuuluvad nelja kuni kuue tuhande isendiga. Asustavad lagendikega metsaalasid olgu need okas- või ka lehtpuumetsad.
 
Händkakud on aasta ringi sarnase sulestikuga, pikkust kuuekümne sentimeetri ringis. Isaslind on pisem, kaaludes seitsmesaja grammi ringis, kui emaslind kaalud üle kilo. Seljasulestik pruun, rind hall ja träpsuline. Suured ning ühtlaselt hallid ümmargused silmasõõrid – silmad värvus on tume, kollase noka alune hall. Saba on pikk ja kiilukujuline.
 
Pulmaaeg hakkab juba veebruari lõpupoole ja kestab läbi märtsikuu, parim aega metsas olla on vaikse ilmaga juba paar tundi enne päikesetõusu või õhtuhämaruses. Pereelu alustuseks peavad linnud üle saama erinevast suurusest tulenevatest pelgustest, kus võib täheldada erinevaid häälitsuste rituaale. Emaslinnu hormoonid käivitab päeva pikenemine ehk valge aja kestvus.
 
Lendab. Händkakk


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)