Foto: Arne Ader
Kuuseseeme lumel
Kuuse seeme on alla poole sentimeetrine, tumepruunid, munajad ja teravatipulised. Seemet kannab õhuvoogudes edasi kollakalt läikiv lennutiib, millel veidi üle sentimeetri pikkust.
Seemnekuusikutest on käbid korjatud, nüüd teeb loodus oma külvitööd – pole meil viimased kuus aastat korralikku kuusekäbi aastat ju olnud. Kuusk paljunebki metsas peamiselt lendseemnete abil.
Meil kasvavad kuused on väga varieeruvate tunnustega, seda on täheldanud enese jaoks paljud metsashulkujad – teadlased eristavad kuni sada kolmkümmend alamliiki teisendit ja vormi. Muidugi pälvivad enam tähelepanu erikujulised lühter- ja usskuused, aga vahet märkame isegi kuuse koore värvuses... Meie kliima kuusele sobib - mõisaajal toodi kuuseseemet Saksamaalt, okupatsiooniajal Venemaa kõikvõimalikest kohtadest ja Soomest eks see kõik annab näha ja tunda.
Mullastiku suhtes eelistavad kuused sama viljakat pinnast, kui lehtpuumetsad. Kuused kuivavad liigmärjas ja ei edene väga kuivadel pinnaste. Alusmetsataimena arenevad aeglaselt, aga võtavad kõrgekasvulistena hiljem võimust teiste liikide üle. Juhul, kui meie metsad saaksid ilma inimese vahelesegamiseta areneda valitseksid kuusikud mõnesaja aasta pärast enamusel Eestimaal.