Nädal metsas: hirvepullist ja tema sarvedest
Pildistas Peep Käspre
Punahirv Cervus elaphus
Pildile sattunud hirvepull on kuueharuliste sarvedega, arvata võib, et tegelane on kaheksa aastane ning sarvepikkust üle seitsmekümne sentimeetri. Sarveharude arv ei näita vanust nagu kunagi arvati.
Hirvepulli sarvekasvu puhul mängib olulist rolli vaheldusrikas toidulaud. Viieharuliste sarvedega peavad juba haaremit ehk on nn domineerivad isasloomad. Pullidel saabub suguküpsus kaheaastaselt, aga „noormehed“ peavad jälgivad toimuvat eemalt. Võitluseid haaremi valitsemise üle võtavad ette suht võrdsed, konkurendid ja nende kahevõitlus võib - olla päris karm ning verine, kus taandub nõrgem või vigastatu, aga juhuse tahtel võivad võitluses tekkinud vigastuste tõttu hukkuda mõlemad konkurendid…
Kuni kümnenda eluaastani muutuvad pullide sarved aiva harulisemaks ja uhkemaks (haruldased on üle kümneharuliste sarvedega pullid, aga põdrale sarnaseid „kühvelsarvi“ hirvedele ei kasva). Peale kümnendat eluaastat sarveharude arv aasta-aastalt kahaneb.
„Pulmad“ on peatselt läbi. Emas- ja noorloomad liiguvad omaette karjades ja pullid moodustavad oma seltsingud. Tiinus kestab seitsme kuu ringis ning maikuus võime oodata punahirvedel järelkasvu – tavaliselt on lehmal üks vasikas.