45. NÄDAL 4.11.2013-10.11.2013. Jõgeva ümbruses
Pildistasid ja koostasid Laine ja Vello Keppart
Nädal oli väga soe novembri alguse kohta. Ööpäeva keskmine õhutemperatuur püsis 4…6 kraadi piires, mis on tavapärasest samal ajal 2…5 kraadi võrra kõrgem. Ilm püsis valdavalt pilves ja ööpäevane temperatuuri kõikumine ei olnud suur. Kõige madalamaks õhutemperatuuriks mõõdeti ilmajaamas õhus 2,9 °C (neljapäeval) ja kõige kõrgemaks 8,6 °C (esmaspäeval). Vihma tuli nädala jooksul 53 mm, mis on ainult kolme millimeetri võrra vähem, kui on kogu novembrikuu norm. Kõige sajusem oli esmaspäev, kui ööpäevane sajuhulk küündis 30 millimeetrini. Pedja jõgi tõusis veidi üle kallaste, kuid põldudele vesi loikudena kauaks püsima ei jäänud. Siin kandis oli suvi kuivapoolne ja sügavamates kihtides alles kuiv muld suutis rohke sademete vee vastu võtta.
Taliviljaoraste kasv jätkus ja võrsumine suurenes pikkamööda. Nädala lõpuks oli septembri esimesel kümmepäevakul külvatud põldudel talirukis võrsunud valdavalt 2-3 (üksikud taimed 4), talinisud 2 külgvõrseni. Talirüpsil oli osa alumisi lehti kolletunud. Mitmed talirüpsi ja -rapsi põllud kollendasid õitest. Õitsesid umbrohud (põldrõigas, põld-kapsasrohi, põldsinep ja üksikud suvirapsi taimed), mis talve jooksul hävivad. Paljud peavad neid kollaseid õisi ekslikult talirapsi ja –rüpsi õiteks.
Metsades ringi liikudes võib leida seeni, nende hulgas ka talviseid söögiseeni – puidu-sametkõrgeseid, mille kübaraid süüakse. Nimetatud seeni võib kirjanduse järgi leida meie metsades novembrist märtsini.
Jõgeval, 11.11.2013