Fotod: Arne Ader
Harilik laanik
Harilik laanik on päris tavaline samblaliik meie nii laane- kui palumetsades. Laanik eelistab niiskemaid ja varjulisemaid kasvukohti mustika naabruses, kui pohla naabruses kasvav palusammal: nõnda on nende kasvumaa enamvähem sõbralikult jagatud. Vahel kasvavad nimetatud samblad nõnda tihedalt koos, et esimesel pilgul on neid suisa raske eristada - isegi sammalde kõrgus on sarnane: kümme, viisteist sentimeetrit.
Laaniku varred on mitmeks harunenud, varreharud paiknevad korrustena ning on teravamate tippudega, kui palusamblal. Matilt oliiviroheline samblavaip tundub peenemustriline ja kohev. Palusambla vars on praegusel ajal tumepunane, sarnanedes kuusekesega, mille okste tipud ahenevad ning läigivad kergelt.
Laanemetsad on enam levinud Lõuna-Eestis. Puurinne kasvatab lisaks kuusele, arukaske ja mändi. Põõsarindest leiame sarapuid, paju ja pihlakat. Puhmarindes mustikat, pohla, kanarbikku…
Palumetsa nimi tuleb paluka ehk pohla järgi – ehk kuivad ning valgusrikkad männikud, kus muld parasniiske – selliseid metsi on pea 10% meie metsamaast.
Harilik palusammal