Valge seljaga kirju rähn
Fotod: Arne Ader
Valgeselg-kirjurähn
Valgeselg-kirjurähn Dendrocopos leucotos
Suur-kirjurähn Dendrocopos major
Sügisel käis Eestist läbi massiline rähniränne. Meie käbisaak oli kasin, aga näha ja kuulda neid ikka on – hommikusel ajal metsakaamera läheduses kopsimas.
Suurt ja kirjut on talvisel ajal kindlasti kümnekordselt suurem arv ja neid kohtame nii metsas, pargis, kui aias… Valgeselg-kirjurähniga on nende suurus sarnane, aga tähelepanelik peab oleme niiskemas lehtmetsas, mida valgeselg elupaigana eelistab, eriti, kui linnu värvid on kuidagi harjumatud – ongi valgeselg…
Sulestik on neil sarnane just tükk maad pisema väike-kirjurähniga: helepunast märkame seal, kus rähnidel ikka, rinnasulestik triibuline ning me ei märka suure kirju valgeid õlalaike. Valgeselgadel on pikkust üle veerand meetri ja kaalu üle saja grammi. Häälitsus on pehmem „kjvk“, kui suurel kirjul. Emaslinnu pealagi on must, aga punase sulestikuga isaslinnul ja noorlindudel. Nokk tinahall, silmavärv punakaspruun, jalad tumehallid ja varbaid kaks ettepoole ja kaks taha - seega kaheksa.
Toitutakse lehtpuudelt ning eriti kõdupuidust leitud talvituvatest putukatest või nende tõukudest. Vahel leiab koha, kus kännud on suisa pilbasteks lammutatud, aga ju sealt ka miskit leida oli.
Valge-kirjurähni vaatlused: LINK
Suur-kirjurähni vaatlused: LINK
Suur-kirjurähn