Linnuharrastuse alustamiseks parim aeg
Veebikaamera pilt Gavril, LK foorumist
Tõepoolest on talv päris õige aeg alustamiseks, linnuliike on vähe ja vaadelda saab oma lindude söötmiskohal, aga miks ka mitte talilindude veebikaamera vahendusel. Jalutuskäikudel saab vaatlusi täiendada ja talvises metsas või merekaldal uusi liike avastada. Kevadeks on paras hulk linde tuntud ja ka uusi tulijaid on kergem tuttavate hulgast kuju ja lennupildi järgi eristada. Aastaajati muutuvad head vaatluspaigad – kevadisi saabujaid märkame lumest sulanud põllulappidel, mere- ja järverandades, kui jääd sulavad, aga ka maanteede veertes.
Lindude toidulaual ei pea koheselt kõiki linde teadma-tundma. Mõistlik on edeneda tasapisi – liikide kaupa, näiteks alustada tihastest. Umbes samal põhimõttel hakkame me Looduskalendris nähtuid igapäevaselt tutvustama. Lisaks aitavad nii internet, linnumäärajad ja -raamatud, kui linnulaulu CD plaadid ning veel raamatukauplustes müügil olev linnulaulu heliraamat.
Varakevadeks on Sul selge, kas soovid linnuharrastusega edasi tegeleda ja kas see Sulle ka midagi pakub? Siis tuleb muidugi omale binokkel hankida, sest ilma abivahendita ei saa kuidagi hakkama – lindudele lihtsalt lähedale ei pääse. Lindude bongamine on maailmas väga levinud, kui mitte öelda populaarne – kordades ja kordades enam kui meil, kuigi meie looduses on linde märgata väga palju, elame ju rahvusvaheliselt tähtsas lindude läbirände „koridoris“.
Kaunis talveilm, sõber kaasa ja hulkuma – mitu silma märkab rohkem ja määramine on samuti põnevam ning sageli suisa lustlik, kui fantaasia lendu lasta. Alati võib kaasa kutsuda mõne kogenuma harrastaja. „Linnurahvas“ on tavaliselt üsna sotsiaalne ja jagab meelsasti oma kogemusi. Neid kohtab ka heades linnalähedastes linnukohtades ja -tornides. Äsja alustati Ökoralli 2014-ga, vaata nende blogi:
Linnuharrastus pole vaid binokliga passimine, märkame jalutuskäikudel looduse muutumist, omandades põnevaid märkamisi ning täiendada ennast loodusfotograafia vallas. Linnuharrastuse alustajad teevad sageli esimese „suure vea“ sellega, et tahavad tundma õppida koheselt väga paljusid liike, aga see harrastus nõuab kantlikkust. Anna endale aru, et kõike ei või kohe osata ning tundma õppida, sest sageli vilksatab mõni huvitav tegelane Sinust lennul mööda jätmata vaatluseks mingitki aega või on linnud liialt kaugel ehk valgus kehvavõitu. Kogemuste kasvades tunnistad selliseid juba lennupildist ja ei pea lindu isegi binokliga otsima kuna Sa arened loodust vaadeldes endalegi ootamatult nobedasti.
Veebikaamera ees oleme viimastel päevadel näinud põld- ja koduvarblaseid, rasva-, sini- ja salutihaseid, rohevinte ning puukoristajat. Suur- ja tamme-kirjurähni, kodutuvisid. Maapinnal liikumas musträstast, pasknääri, harakat ja hallvarest. Keegi võib olla veel kahe silma vahele jäänud.
Vaata foorumi sissekandeid, pilte ja salvestatud videoklippe: LINK