Foto: Arne Ader
Kuldnokk
Pool sajandit tagasi oli kuldnokapuuride meisterdamine igakevadine tegevus tööõpetuse tundides – oli enamvähem üks mudel või siis vastavalt lauamaterjali olemasolule. Nüüdseks võime internetist leida kümneid erinevaid ning linnuliikidele kohastatud mudeleid. Tänavu katsutakse koolides kena kommet laialdasemalt „elustada“ sest nõnda muudame elu kergemaks paljudel sulissõpradel ning linnuhuvilistele jätkub rõõmu aastateks – pesakastid peavad vähese hoolduse korral vastu pea kümmekond aastat.
Äärmiselt pesapaigatruusid kuldnokki on nähtud juba veebruari lõpus (talvitujaid oli vast mõni tuhat isendit). Saabujad on enamalt jaolt varem pesitsenud isaslinnud ning nemad otsivad oma möödunud aasta pesakasti kohe ülesse. Reeglina jäädakse sinna ka ööbima, aga vanast „rämpsust“ alustatakse puhastamist nädala või paari möödudes, siis võivad saabuma hakata ka emaslinnu, muidugi sõltub palju ilmastikust, seni on saabunud ränduritele olnud soodsad lõunakaarte tuuled. Maapind on lumevaba ja toitu leiavad uudishimulikult õuemurul ringi jalutavad linnud piisavalt – mõni luminegi päev ei sunni neid lõunapoole tagasi rändama.
Vaatame, kuidas edeneb kuldnokkade elukorraldus nädala möödudes, aga kellel tuleb mõte oma aeda pesakast või paar koos pere noorematega ehitada ja ülesse panna - Te pole veel põrmugi hiljaks jäänud. Kõik uued elupaigad võetakse usutavalt rõõmuga omaks - kuldnokad pesitsevad majade juures isegi eterniitkatuste all, ventilatsiooniavades ja muudes imelikes kohtades, korteriprobleem on suur, uskuge mind.
Milliseks võib meie kuldnokasuvi numbriliselt kujuneda, aga väga ümmarguse rehkendusena? Kui pesitsevaid paare on paarisaja tuhande ringis ja reeglina pesitsetakse vaid korra suve jooksul. Keskmine munade arv pesas on sagedasti viis – seega oleks järelkasvu miljon noort kuldnokka…
Paarikümne aasta jooksul on pesitsejate arvukus püsinud sarnasel tasemel st paarsada tuhat pesitsevat paari.
Mida me järeldada võime: pesitsusaegne kahe ja poole kordne arvukuse kasv aastas tagab vaid kuldnokkade arvukuse säilimise järgmiseks aastaks.
Kuldnokkade vaatlused:
LINK