Veebikaamera pilt Airras, LK foorumist
Pesitsuseks sobivad väikesaared ja laiud merikajakatele hästi
Merikajakas on meie kajakate hulgast suurim, annab täitsa väiksema hane mõõdu välja – pildil on hea hallvaresega võrrelda. Pesitsejaid on meil kuni viis tuhat paari, väikestel meresaartel ning Lääne- ja Põhja-Eesti rannikul ning sisemaale nad ei tiku.
Merikajakatel on kehapikkust keskeltläbi seitsmekümne sentimeetri ringis, tiibade siruulatust üle pooleteise meetri ja vanalinnul kaalu üle pooleteise kilo. Tugev kollane punase täpiga nokk, turd kael, pleekinud lihakarva jalad, musti tiibu ääristab valge kitsas triip ning tiivaotsad on silmatorkavalt valged – kõik see puudutab vanalinde.
Noorlinnud on nagu teistelgi kajakatel pruuni-hallikirjud. Tumedat mantlit näeme neil alles kolmanda aasta varakevadest ka jalad on siis veel lillakat tooniga, aga mokk on ikka veel tume, heleda otsaga, mis muutub kollaseks alles viiendal eluaastal.
Aga veel üks kajakaliik kannab „musta mantlit“ - tõmmukajakas on hulga väiksem, kitsamate tiibadega, aga vanalindude välimused on suht sarnased, kuid neid võib Vilsandi kandis pesitseda vaid sadakond paari.
Foto: Arne Ader
Tõmmukajakas
Merikajakas