Tekst: Urmas Tartes
Kimalaste pildistamine on igale pildistajale parajaks väljakutseks. Kimalased on väga toimekad ja enamasti kohtame neid kusagil tegutsemas – kas lendamas või õitel nektarit kogumas.
Kimalaste pildistamisel tuleb alustuseks nende tegutsemist jälgida: missuguseid õisi nad külastavad, kuidas nad õie peal toimetavad, kuidas nad õielt-õiele lendavad. Oluline on nende liikumist veidi ette ennustada. Siis saame suunata ja teravustada kaamera eelnevalt kohta, kuhu kimalane tõenäoliselt tuleb. See on kõige tulutoovam meetod liikuva objekti kaadrisse püüdmiseks. Kas kasutada käsitsi teravustamist või autofookust, sõltub kasutatava kaamera ja objektiivi võimekusest.
Kaamera seadetes tuleb tähelepanu pöörata säriajale – mida lühem säriaeg, seda teravamalt on võimalik kimalast pildile saada. Tavaliselt tuleb ka keskpäeval pildistades tõsta ISO tundlikkust.
Võimalusel tasub kaamera seadistada sarivõtterežiimi, pildistada järjepanu mitmeid kaadreid ja siis valida välja õnnestunumad. Liikuvate objektide pildistamisel läheb paratamatult palju kaadreid kustutamisele, kuid õnnestumised pakuvad seda rohkem rahulolu. Vajadusel kadreerige pilte järeltöötluse käigus.
Sageli peame pildistama kimalasi otsese päikese käes. Siis on valgus väga kontrastne. Sellises olukorras annab eelise RAW faili kasutamine, sest järeltöötluses on meil helendite ja tumendite detailsuse sättimisel rohkem vabadust. Kui pildistada mõõdukalt pilves ilmaga, on valgus pehmem ja probleeme vähem.
Vahel jäävad kimalaste töölised kusagile õiele ööbima. See on üks väheseid võimalusi pildistada paigal olevat kimalast. Selliseid pilte saab teha lausa kolmjalalt.
Maakimalane lendab palu-karukellale. Seadsin ennast ootama õie juurde, mida kimalane tõenäoliselt külastab. Kimalane jäi õie juures natukeseks ajaks õhku peaaegu paigale. Kasutasin jälgivat autofookust ja sarivõtet. Canon EOS 5D Mark III, EF180mm f/3.5L Macro USM, f/13, 1/2000s, ISO 6400.
Maakimalane lõokannusel. Kergelt läbi pilve kumav mahedam valgus teeb pildistamise mõneti lihtsamaks. Canon EOS 5D Mark III, EF180mm f/3.5L Macro USM, f/11, 1/1600s, ISO 6400.
Tööline virgub hommikul jumika õiel. Öisest vihmast on ta karvad märjad. Pildistasin kolmjalalt. Canon EOS 20D, EF180mm f/3.5L Macro USM, f/11, 1/60s, ISO 800.