Koostasid ja pildistasid Laine ja Vello Keppart
Vahtra õitsemise algus
Nädala algus ja lõpp olid soojad, keskpaik jahedavõitu. Kõige kõrgem õhutemperatuur mõõdeti esmaspäeval, kui termomeetri näit tõusis ligi 22 kraadini. Kolmapäeval oli päeval sooja ainult 12 kraadi, nädala lõpus uuesti ligi 20 kraadi. Kolmel ööl (kolmapäevast reedeni) langes õhutemperatuur alla -4 kraadi ja 2 cm kõrgusel mulla kohal -7...-8 kraadini, rohu kohal alla -10 kraadi. Kogu nädala jooksul vihma ei sadanud ja looduses valitses suur tuleoht. Mööda põlde liikusid tuulekeerised, mis tõstsid kuiva mulla ülesse ja kandsid endaga kaasa. Tööd tegevaid traktoreid saatsid suured tolmupilved.
Nädala lõpuks läks toomingas lehte ja osa arukaski hiirekõrvule, mis andis lehtpuu-metsadele roheka jume. Arukased hakkasid nädala jooksul õitsema. Kaskedel on tänavu väga palju urbi, mistõttu ka õietolmu on kõikjal väga palju. Metsaalused olid kirjud sinilillede ja ülaste õitest. Jõe kallastel avanesid esimesed varsakabja õied. Soojemates kasvukohtades alustasid vahtrad ja saared õitsemist. Aedades rohetasid lehes karusmarja- ja musta sõstra põõsad, paisunud õunapuude pungad olid hõbedased. Mage sõstar alustas õitsemist. Lillepeenardel õitsesid nartsissid ja esimesed varased tulbisordid. Efektiivsete (> 5 °C) temperatuuride kogunemise järgi oli looduse areng nädala lõpuks viimase 92 a keskmisest 12 päeva ja viimase 30 a keskmisest 7 päeva võrra ees.
Suured laukhaneparved toituvad juba teist nädalat Jõgeva ümbruse põldudel ja niitudel. Nädalavahetusel saabusid räästapääsukesed ja väike-põõsalinnud. Kuulda on olnud käo kukkumist.
Jõgeval, 28.4.2014.
Varsakabjad tarnade vahel
Kaseokste liigutamisel eraldub õietolmu pilv
Traktorid töötavad põldudel tolmupilves