18. NÄDAL 28.4.2014.-4.5.2014. Jõgeva ümbruses
Ülevaate koostasid ning pildistasid Laine ja Vello Keppart
Jalakad on arenevatest viljadest rohelised
Nädala esimene pool oli väga soe ja päikseline. Esmaspäeval ja teisipäeval tõusid maksimaalsed õhutemperatuurid 20 kraadini ning ööpäeva keskmiseks temperatuuriks kujunes 11-12 kraadi. Koos kuu vahetusega muutus ilm. Nädala teine pool oli jahe. Õhutemperatuur ei tõusnud enam päevalgi üle 10 kraadi ja ööpäeva keskmine jäi viiest kraadist madalamaks. Öökülmasid esines maapinna lähedases õhukihis kogu nädala vältel, õhus mõõdeti külmakraade neljal ööl. Ilm muutus neljapäevast alates pilvisemaks ja aegajalt sadas vähest vihma. Nädala sajusummaks kogunes 5 mm, millest enamus sadas 1. mail. Kuna muld oli väga kuiv, siis muutis sademete vesi mulla tumedamaks ainult mõne sentimeetri sügavuseni pärast sadu, mis peagi kuivas.
Metsad muutusid üha rohelisemaks. Aprilli viimastel päevadel läksid lisaks arukaskedele ja toomingatele paljud puud ja põõsad lehte, sh lepad, sarapuud, remmelgad, pihlakad. Vahtrate õitsemine muutus massiliseks, soojemates kasvukohtades alustasid õitsemist haralised ja harilikud ploomipuud ning avanesid esimesed õied hapudel kirsipuudel. Taliviljaorased sirgusid jõudsalt ja tärkama hakkasid esimesed varased suviteraviljakülvid. Nädala teisel poolel taimede areng aeglustus. Õitsejatest lisandusid karusmarjapõõsad ning esimesed õied avanesid mustal ja punasel sõstral, põldudel avanesid esimesed õied talirüpsil. Metsades lõpetasid õitsemise sinililled - valdavaks sai ülaste valge ja kollane värvus. Õitsemist alustasid nurmenukud, võililled ning jänesekapsad.
Kogu nädala jooksul oli näha haneparvesid põldudel toitumas; suur-laukhaned asendusid rabahanedega. Saabusid salu-lehelinnud, väänkaelad, aed-lepalinnud, suitsupääsukesed ja jõgitiirud.
Jõgeval, 4.5.2014.
Lepapoid lepa noortel lehtedel