Kolme kollase triibuga kimalased

Kirjutas: Eha Kruus
Pildistas: Eneli Viik
 
Aedkimalane
 
Aedkimalane                Bombus hortorum
 
Maakimalane               Bombus lucorum
 
Nõmmekimalane        Bombus jonellus
 
Märgates kolme kollase vöödiga ja valge sabaga kimalast, peame kiiresti lähemale kummarduma, et uurida teraselt tema pead ja tagakeha.
 
Aedkimalane (B. hortorum) on peaaegu sama suur kui maakimalane (B. lucorum), aga sellest märgatavalt saledam. Lisaks sidrunkollasele kraele on ka tema rindmiku tagaosas sama värvi C-kujuliselt kõverdunud vööt, mistõttu paistab, nagu asuks tiibade vahel musta pupilliga tiigrisilm. Aedkimalase puusi ühendab katkematu kollane vööt; tagakeha valge vöödi eesserv on sirge.
 
Aedkimalasele on iseloomulik pikalt väljavenitatud pea ning meie liikidest kõige pikemad suised, mis ulatuvad ka kitsaste sügavate õite (nt punane ristik, nurmenukk, sõrmkübar, ussikeel, hiirehernes) põhja. Sageli lendleb ta õielt õiele ilma suiseid kokku pakkimata. Avatud õietüüpi,  näiteks võilille õisikuid külastab ta harva, ainult õietolmu kogumiseks. Sügavates õites tuuseldavad aedkimalase töölised hõõruvad sageli seljakarvad maha, nii et teistest sagedamini võib neil rindmiku keskel leida läikivaid kiilanenud laike. Liigi määramist võib eksitada melaniseerumine:  aedkimalasi on leitud kõigis tumedates värvivariantides kitsenenud kollastest vöötidest üleni mustadeni. Õnneks pole see meil tavaline.
 
Väiksema liigi, nõmmekimalase (B. jonellus) ema on suuruse poolest võrreldav aedkimalase töölisega. Vaid talle otsa vaadates võime näha, et ümar pea on sama lai kui pikk. Tema kasukas on tihe ja lühikarvaline, kollaste vöötide toon varieerub sidrunkollasest väävelkollaseni. Kui aedkimalased eelistavad toimetada õiterikastes aedades ja ristikupõldudel, siis nõmmekimalased valivad looduslikke kuivemaid elupaiku näiteks õitsevaid kanarbikuvälju ja lilleniite. Soistel aladel aed- ja nõmmekimalast tõenäoliselt ei kohta.
 
Oluline määramistunnus on ka tagajalakarvade värvus: aedkimalasel on need mustad, nõmmekimalasel aga punased.
 
Kas oled ka kolme kollase triibuga kimalase fotole saanud? Äkki on tegemist nõmmekimalasega, kellest meil fotosid polegi!
 
Liitu „Meie kimalaste“ grupiga Facebookis: LINK
ning jaga huvilistega pilte oma koduaia kimalastest!


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)