Ülevaate koostasid ja pildistasid Laine ja Vello Keppart
Emashaavapuu viljad hakkasid levima juba enne lehtimist
Nädala alguses jätkus vihmane ilm. Teisipäeval sadas päev otsa ja ööpäeva sajusummaks mõõdeti 26 mm. Põllud muutusid pehmeks, põllutööd seiskusid. Alates kolmapäevast vihmad lakkasid ja ilm jäi kuivaks nädala lõpuni. Selginemine tõi kaasa külmad ja hallased hommikud. Kõige külmem oli reede varahommik, kui õhus mõõdeti ligi -2 kraadi ja maapinna lähedal mulla kohal -4, rohul -7 kraadi. Nädala lõpuks läks ilm südasuviselt soojaks. Maksimumtemperatuur tõusis pühapäeval õhus ligi 26 kraadini, ööpäeva keskmiseks temperatuuriks kujunes 17 kraadi. Vihmade järgne soojenemine pani taimed kiiresti kasvama ja arenema. Murud vajasid niitmist. Nädala lõpuks kasvas talirukis juba 60-70 sentimeetri kõrguseks, õitsva talirüpsi kõrgus ulatus meetrist kõrgemaks, suviteraviljadel oli arenenud valdavalt kaks lehte, suviraps tärkas. Lehte läksid haavad ja pärnad. Tammed ja saared jäid valdavalt veel lehtedeta. Õunapuud alustasid õitsemist. Toomingad olid jätkuvalt õitevahus ja rohumaad kollendasid võililledest. Õhus lendles juba haava ja raagrem
Maastikku ilmestavad helerohelisel taustal valged (toomingas, hapukirsipuu, õunapuud, enelad, toompihlakad, kirikakar) ja kollased (võililled, talirüps, taliraps, kaarkollakas, nurmenukk, varsakabi) õitsevad taimed.
Saabusid viimased rändlinnud: põõsalinnud, roolinnud, käosulane, karmiinleevike ja lahkusid viimased läbirändel olevad laululuiged. Esimesed parmud ilmuvad toomingate õitsemise ajal, nii oli ka tänavu.
Kuuse isaskäbid annavad rikkalikult käbitolmu
Kuuse emaskäbide seemnesoomused on avatud käbitolmu püüdmiseks
Jõgeval, 19.5.2014.