Kirjutasid Reet Karise ja Marika Mänd
Pildistas Veronika Jarošenko
Põldkimalane
Sotsiaalne eluviis tähendab perelist eluviisi, milles on väga tähtsal kohal tööjaotus. Kimalaseperes on üks ema, kes tegeleb munemisega, lisaks on teatud hulk leskesid ehk isaseid, kes enamasti ei osale pere tegemistes, vaid nende rolliks on viljastada noored emad. Suure osa pere liikmetest moodustavad töölised, kes harilikult ei sigi, vaid aitavad kaasa oma õdede-vendade kasvatamisele. Miks loobutakse sigimisvõimest kui kõige tähtsamast elusorganismi ülesandest?
Nimelt sigimine tähendab geenide edasikandumist järgmisse põlvkonda. Kuna õdedel on 50% ulatuses samad geenid, siis ühe geenid jõuavad järgmisse põlvkonda ka teise edukuse korral. Üksikul mesilasel või sipelgal on väga suur tõenäosus ära söödud saada, enne kui ta järglasi toota jõuaks. Seega on mesilased jaotanud tööd nii, et munemisega tegeleb see, kellel on väga suured energiavarud ning kes ei käi kunagi väljas ega sea ennast ohtu. Teised teevad aga kõik selleks, et see isend saaks muneda.
Kimalase vastseid toidetakse sõltumata nende kastikuuluvusest sarnase toiduga, mis koosneb peamiselt õietolmust ja nektarist. Kastikuuluvuse määrab söötmiskordade sagedus vastsearengu lõppjärgus: emasid toidetakse sagedamini, kui töölisi.
Kimalaste pered on siiski primitiivsema sotsiaalsuse tasemega kui seda on näiteks meemesilaste pered. Kimalastel ei ole kevadel töölisi, seega peab ema ise käima pesast väljas. Kui väljub esimene põlvkond töölisi, siis ema enam pesast välja ei lähe. Kimalastel on nii vanusel kuid ka morfoloogial põhinev tööjaotus. Sisetöölisteks on nooremad ja väiksemad isendid. Sisetööliste ülesanneteks on haudme eest hoolitsemine, pesa ventileerimine ja temperatuuri hoidmine. Haudmekupud ehitab ema ise. Välistööliste ülesandeks on koguda õietolmu ja nektarit. Nektarit koguvad kõige suuremad välistöölised, keskmisekasvulised välistöölised koguvad nii nektarit kui õietolmu ning pisemad välistöölised koguvad ainult õietolmu. Kumba neist rohkem kogutakse sõltub pere vajadustest. Korjetööliste kadumise korral asendatakse nad sisetööliste arvelt.
Nädala lõpus on oodata suvesooja. Vaata palun üle eelnevad lood:
Kimalaste määramislehed:
LINK
Kimalaste vaatlusjuhend ja ankeet:
LINK
Kimalaste veebiankeet:
LINK
Osale kimalaste vaatlusel ja liitu „Meie kimalaste“ grupiga Facebookis:
LINK