Pihlamarju on puudel palju

Fotod: Arne Ader
 
Pihlapuu
 
Harilik pihlakas        Sorbus aucuparia
 
Taimeteadlastele on pihlaka kobar kännas ja pihlamari õunvili. Ongi niimoodi, et kui väike kuni sentimeetrise läbimõõduga vili pooleks lõigata, meenutab ta miniatuurset õuna ning keemiline koostis on õuntega sarnaane. Seemneid on viljas kolm.
 
Pihlamarjad saavad „täisküpseks“ esimeste tugevamate külmadega kuna marjade maitse muutub külma saanult magusamaks, mõrkjat maitset jääb vähemaks ning vili muutub mahlasemaks.
 
Mis siis marjades toimus? Külma mõjul toimusid biokeemilised muutused: hüdrolüüsi toimel glükoosiks ja fruktoosiks, samuti tärkliste muutumine suhkruteks ning muutused pektiinainetes. Lahustuva pektiinaine kogus suurenes ja mittelahustuv langes. Nii õunhappe kui parkainete osakaal vähenesid.
 
Neid päris olulisi muutusi märkab tähelepanelik vaatleja: alles pärast öökülmi muutuvad pihlamarjad äkitselt „sulelistele ja karvastele“ huvipakkuvateks (vilju noolivad nii pruunkarud kui põdrad).
 
Veel sajand tagasi säilitati kännastes pihlamarju heinaküünis, pööningul või aidas.
 
Meie korjame terved kobarad koos kaasa tulevate lehtedega ning asetame ööpäevaks sügavkülma, et nendest valmistada mahla või siirupit ehk jätame toorena kasutamiseks. Pihlakamarjad sisaldavad suurel hulgal vitamiine aga samuti organismile vajalikke aineid.
 
Kõige lihtsam viis pihlamarjade manustamiseks: võta kümme pihlamarja lusikatäie meega – lusika suuruse määrad endale ise. Soovitame supilusikat.
 
Pihlakas
 
Tänavu jätkub pihlamarju usutavalt kõigile. Marjauputus märkis rannarahvale tormist sügist. Mandrilennustas pihlakarohkus vanarahvale  näljaaastat või siis lumerohket ning pikka talve. Elame-näeme.


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)