Nagu igal varasemal aastal, nii on ka tänavu MAFF-i ajal lisaks filmitegijatele kohal ka loodusfotograafid. Osad neist toovad kaasa näituse, teised esinevad fotopäeval ettekandega.
Lihulas, Penijõel ja Haapsalus on huvilistele seekord vaatamiseks väljas ühtekokku üheksa fotonäitust.
Mauri Leivo
Alustame kõigepealt Lihula mõisast ja Soome fotograafi Mauri Leivo fotonäitusest „Järvekaur, vee lind“. MAFF-i fotoprogrammi juht Heiko Kruusi ütleb, et see näitus on kui austusavaldus järvekaurile, igivanale põlislinnule, kes aastamiljonite vältel on kohanenud elama Soome järvedel. „Leivo fotod on jäädvustatud aastatel 2009-2012 Lõuna- ja Kesk-Soomes. Suurem osa piltidest pärineb väikestelt metsajärvedelt, mida ümbritsevad kaharad okasmetsad langetavad veepinnale püsivat hämarust. Mõned fotod on aga tehtud suurematel veekogudel, kus kaurid saavad liuelda külluslikus taevases valguses,“ tähendab Kruusi.
Leivo viimaste aastate töid iseloomustab püüdlus ebadokumentaalsuse suunas, sest loodus ja kohtumised selle asukatega on talle palju enamat kui pelk dokument, fakt. Oluline tegur selle näituse fotodel on vesi. Vesi loob järvekauri ümber pidevalt muutuva tausta, milles ujuda, sukelduda, toituda ja puhata. Vesi elab ja muudab iga pildi ainulaadseks.
Ingrid Maasik
Samuti on Lihula mõisas üleval Ingrid Maasiku näitus „Värvid ja mustrid. 65° 53’ Norra rannik“. Ingrid Maasik ütleb, et on jõudnud ringiga tagasi selle juurde, mida ta lapsena kõige rohkem teha armastas – looduses ringi uidata. Viimasel kümnel suvel on ta saanud seda teha Helgelandi ranniku saartel Norras.
Sõna rand (strand) on seakandis harva kasutusel, sest teokarbitükikestest koosneva liivaga rannalõike on vähe ning tõusuvee ajal, kaks korda päevas, kaovad needki. Hoopis rohkem on kasutatusel sõna fjære, mis tähendab mõõna ja ühtlasi ka kaljust-kiviklibust rannajoont.
Maasik valis näitusele välja lähivõtted mustritest ja värvidest, mida Norra ranniku külmas soolases merevees ja teinekord vägagi kõledal rannikul leidub üllatavalt palju.
Samuli Haapasalo
Lihula mõisa mahub veel kolmaski, soomlase Samuli Haapasalo näitus „Suurte veelindude ränne Matsalus“. Haapasalo näituse piltidel on peategelasteks luiged, haned ja lagled, aga ka sookured. Fotod on sündinud aastail 2008-2013 armastusest nende lindude vastu. Haapasalo on olnud linnuhuviline pea kogu elu ja pildistanud linde 40 aastat. Autori jaoks on Matsalu laht ja seda ümbritsevad luhad, niidud ning põllud üks kõige paremaid linnupaiku maailmas. Ta tunneb seda kanti juba 20 aastat ja loodab veel kaua Matsalus linde vaadelda ja fotografeerida.
Lihula mõisa kõrval aidas on samuti kolm fotonäitust. Traditsiooniliselt ripuvad festivali ajal seal Eesti suurima loodusfotovõistluse viimased parimad tööd „Looduse Aasta Foto 2014“.
Fotovõistlus Looduse Aasta Foto toimus tänavu 14. korda ning sel aastal osales 1150 autorit ligi 8500 fotoga. Kõikide kategooriate võitjatest valiti peaauhinna võitja, kelleks osutus tänavu Andrus Allikas pildiga kargest talvisest merest.
Arvo Tamula
Loodusfoto paremiku kõrval on välja ka Läänemaa häälekandja Lääne Elu fotograafi Arvo Tarmula fotovalik „Gotland 2013“. Tarmula osales läinud aastal nädalasel reisil Gotlandile, mis oli organiseeritud Haapsalu koguduse poolt. Ta külastas nii looduslikke kauneid paiku, Gotlandi kirikuid kui ka kuulsa filmirežissööri Ingmar Bergmaniga seotud kohti.
Samuti on aidas vaadata Haapsalu Fotoklubi aastanäituselt pärit loodusfotod.
Lihula raamatukogus on aga väljas Tiit Jugapuu näitus „Rannakalurid“. Näituse fotod on tehtud kunagistest Topu brigaadi kaluritest, kelle tööd käis autor jäädvustamas 2013. aastal.
Matsalu rahvuspargi südames, RMK Penijõe külastuskeskuses on fotohuvilistele vaatamiseks väljas näitus „13 – Looduse Aasta Foto parimad 2001 – 2013“. Ülevaatenäitus loob hea pildi Eesti loodusfoto arengust viimase kuraditosina aasta vältel. “Eesti autorite loodusfotod on maailmatasemel. Näitus väärib vaatamist, et saada loodus- ja kunstielamust ning miks mitte ka innustust, et ise selle kena harrastusega tegelema hakata,” ütleb fotokonkursi algataja ja korraldaja Jaan Riis.
Mikko Tiitanen
Kõige tipuks ootab Haapsalus (Sadama 22) Baltic Hotel Promenaadi esimesel korrusel vaatajaid soomlase Mikko Tiittaneni fotonäitus „Veelinnuriik“, mis on pühendatud Matsalu rahvuspargi 10. sünnipäevale ja tutvustab sealseid loodusväärtusi.
Kuidas jutustad looduse lugu videos ja piltides?: