Koostasid ja pildistasid Laine ja Vello Keppart
Sarapuu emasõied
Kuni neljapäevani oli ilm päikesepaisteline ja päeval tõusis õhutemperatuur 11...14 kraadini. Ööd olid aga samal ajal külmad ja hommikud hallased. Muld külmus põldudel öö jooksul 5-6 sentimeetri sügavuseni ja sulas uuesti üles alles lõunaks. Õhk muutus päeval väga kuivaks – minimaalne relatiivne õhuniiskus langes 20...26 protsendini. Reedeks läks taevas pilve ja ilm muutus päev-päevalt külmemaks. Pühapäeval ei tõusnudki kogu ööpäeva jooksul õhutemperatuur üle null kraadi, minimaalseks õhutemperatuuriks mõõdeti ligi -8 kraadi. Õhtul hakkas sadama lund, kuid esialgu lumikatet ei tekkinud.
Nädala esimese poole väga soojad ilmad meelitasid liblikad, mesilased ja mitmed teised putukad lendama, ämblikud ja puugid liikuma. Päevaliblikatest lendasid lapsuliblikad, koerliblikad, päeva-paabusilmad ja pajuliblikad. Lepad ja sarapuud pakkusid õietolmu mesilastele. Õhus võis näha sääskede parvlemist.
Põldude kohal oli kuulda lõokese laulu, lendasid kiivitajad. Kuldnokki kohtas siinkandis harva. Haneparved lendasid üle Jõgeva nii edasi kui ka tagasi, aga põldudel toitumas polnud neid näha. Vooremaa järved olid suures osas veel jääga kaetud. Luiged otsisid üksikuid jäävabasid kohti veekogudel.
Soojades kohtades avanesid esimeste sinilillede õied, peenardel lumikellukeste, märtsikellukeste ja lumekuppude kõrval alustasid õitsemist ka kevadised krookused.
Kuiva õhu ja päikesepaiste toel hakkasid avanema männikäbid, varisesid esimesed seemned. Taliteraviljaorased vähehaaval kasvasid, kuid öiste külmakraadide mõjul muutusid lehed lillaks. Kasemahl osadel kaskedel liikus, osadel veel mitte.
Jõgeval, 23.3.2015.