Kirjutas Vahur Sepp, jahimees
Pildistas Ingmar Muusikus, Aasta looma fotovõistlus
Emis põrsastega
Metssiga on kantud Guinessi rekordite raamtusse, kui maailma suurim imetaja, kes poegmiseks pesa rajab. Emis tassib lõugadega kulu kokku, kuivanud sõnajalgu, pilliroovarsi, peenikesi oksi… Sellisest materjalist valmistatakse seest õõnes saad – midagi onni sarnast.
Meie oludes toimub metssigade poegimine põhiliselt märtsist maini, ent esineb erandeid. Vastsündinud põrsaid on nähtud nii veebruaris kui ka septembris. Praktiliselt on metssiga paaritumisvõimeline aastaringselt. Jahimehed ütlevad, et emise tiinus kestab 3 kuud, 3 nädalalt ja 3 päeva (tegelikult 108-120 päeva).
Kui novembris ja detsembris külastab metsseakarja antud piirkonna tugevam kult (viieaastane ja vanem), siis hakkavad kõik emised üheaegselt indlema. Kult paneb ööpäeva jooksul aluse järgmise aasta põrsaste põlvkonnale. Seda muidugi juhul, kui paigas on vastav ulukite sooline ja vanuseline koosseis ning pulmade ajal loomi ei häirita. Seega poegivad sama karja emised üheasegselt. Kesikud elavad ja hulguvad sel ajal omapäi.
Poegmispesad asuvad üksteisest mitmesaja meetri kaugusel. Umbes kaheks nädalaks jäävad põrsad pessa. Tänavuse aasta ilmastikutingimused on poegimiseks ideaalsed.
Seapesa