Kiilassilm – pitsiliste tiibadega putukas

Kirjutas ja pildistas Ave Liivamägi

Harilik kiilassilm on talve jooksul muutunud heleroosaks. Kevadpäike muudab putuka uuesti roheliseks.
 
Harilik kiilassilm      Chrysoperla carnea
 
Kiilassilm on õrnade, läbipaistvate ja pärlmutterjalt läikivate tiibadega putukas. Tal on küllaltki pikad niitjad tundlad ja punakas- või rohekaskuldselt helkivad suured silmad. Kiilassilmad lendavad vaatamata suurtele tiibadele üsna kohmakalt ning liiguvad tänu nendele aeglaselt. Elutsevad kiilassilmad metsades, võsastikes, parkides ja aedades.
 
Õrna välimusega valmikud toituvad nektarist, õietolmust ning lehetäide nestest. Kiilassilma vastsed on seevastu röövtoidulised. Nad toituvad mitmesuguste putukate kehamahladest. Nimelt on vastsetele iseloomulik kehaväline seedimine. Kuni ühe sentimeetri pikkune vastne haarab saaklooma pintseti taoliste suiste vahele ja juhib ohvri kehasse seedevedelikku, mis vedeldab viimase siseelundid ning imeb ohvri seejärel tühjaks. Kiilassilma vastsed on aplad lehetäide hävitajad. Seega putukas on igati tervitatav koduaias, kuna reguleerib taimekahjurite arvukust ja aitab kaasa mahedate aiasaaduste kasvatamisele.
 
Taksonoomiliselt kuuluvad kiilassilmad võrktiivaliste (Neuroptera) seltsi, kiilassilmlaste (Chrysopidae) sugukonda. Eestis võib leida ligikaudu kümmekond liiki. Tavalisemad on võsa-kiilassilm (Chrysopa perla), seitsetäpp-kiilassilm (Chrysopa pallens) ja harilik kiilassilm (Chrysoperla carnea). Viimane liik armastab sügiseti pugeda hoonetesse, et elada talv muretumalt üle kui looduse meelevalda jäädes. Välitingimustes talvituvad kiilassilmad lehekõdus ja kulus.
 
Kevadel, kui ilmad soojenevad asuvad valmikud toituma, paarituma ja mõne aja pärast ka munema. Munad paigutab emane kiilassilm taimelehtedele või -vartele võimalike saakloomade kolooniate lähedusse. Aastas võib kiilassilmal olla 2 - 3 põlvkonda.
 
Võsa-kiilassilma sinakasrohelistel tiibadel on mustad ristsooned


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)