Kirjutas metsamees Vahur Sepp
Pildistas Kadi Kiima

Veel veidi soe seapesa…
Emistel on pesakonnas 4-8 põrsast. Tal on küll kümme nisa, aga kaks neist ei anna piima. Huvitav on see, et soodsate tingimuste korral võivad tiinestuda ka karja põrsad. Põrsaks loetakse metssiga kuni esimese eluaasta lõpuni. Selline olukord juhtub, kui möödunud aastal sündisid põrsad märtsikuus ja emisel oli nende toitmiseks palju piima. Sellisel juhul võib too põrsas juba kuuekuusena paaritumises osaleda, aga järglasi on neil vähem – ühest kuni kolmeni.
Piirkondades, kus paksu lumega peetakse metsseajahti, suurte ja visade koertega, on emistel põrsaid vähem. Kurnatuse tõttu emisel osa loodetest imenduvad.
Emisel on tugeval arenenud emainstinkt. Pesas olevatest põrsastest ei lähe emis kaugemale paarisajast meetrist. Põrsaid kaitstakse kõigi vaenlaste eest ja seda oma elu hinnaga.
Naistepäeva paiku ärkavad taliuinakaust esimesed karud. Vastpoeginud emised on suurele karule kerge saak. Ringi luusib ka hunte. See aeg, mil põrsad veel pesas elavad on neile ohtlik aeg. Siin peitub põhjus - miks on ühe karja emistel kasulik poegida üheaegselt.
Vaata saadetud piltide galeriid:
LINK