Pääsukesed traatidel

Fotod Arne Ader
Helisalvestus Veljo Runnel, www.loodusheli.ee
 
Räästapääsukesed
 
Räästapääsuke         Delichon urbicum
 
Rahvuslindu tunnevad  kõik, aga ilmneb, et suitsu- ja räästapääsukestel eriti vahet ei tehta.
 
Räästapääsukesed rajavad oma pesa meelsasti  inimeste lähedusse: kivimajade räästaalustesse või muude ehitiste kõrgematesse kohtadesse, kui vähegi võimalust on. Ka putukate püüdmine sujub neil linnatingimustes kõrgemalt lennates sest nad ei lasku maadligi nagu suitsupääsukestel kombeks.
 
Räästapääsukesed on seltsivad, pesitsedes meelsasti kolooniatena ja riiakust me nende omavahelises käitumises ei näe. Vanalinnud pesitsevad küllalt sageli kaks korda suve jooksul ning teise kurna pesapoegi aitavad vanalindudel toita ka esimese kurna noorlinnud. Räästapääsukesi pesitseb meil hinnanguliselt 80 000 kuni 150 000 paari.
 
Räästapääsukeste pea ja seljasulestik on sarnaselt suitsupääsukestele - sinimustalt läikiv, aga tiivasuled tumepruunid. Silma jääb räästapääsukeste valge kurgualune koos koguvalge alapoolega ka alaselg tiibadest kuni sabani on valge.
 
Kuidas räästapääsukeste parved suureks paisuvad? Vanalinnud hoiavad pesapoegadega ühte, aga tasapisi koonduvad kokku kõik koos pesitsenud pääsukeste koloonia pesakonnad. Veidi aja möödudes liituvad nendega teised parved ja nõnda need hiigelparved moodustuvadki.
 
Äralennule asutavad meil pesitsenud esimesed pääsukesteparved alates augustikuu poolest. Rännatakse päevasel ajal, aga põhjapoolt saabub meile läbirändajaid kogu septembrikuu vältel. Vahel märkate veel septembris räästapääsukeste vanalinde poegi toitmas: kui varasemad rändurid on selleks ajaks jõudnud juba poolele teele Aafrika talvitusaladele, siis hilised pesitsejad liituvad läbiränduritega.
 
Loe suitsupääsukeste lugu: LINK
 
Kuula räästapääsukesi: LINK
 
Räästapääsukeste vaatlused: LINK
 
Räästapääsukesed


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)