Fotod Arne Ader
Humal. Emastaim käbidega
Paras aeg emastaimedeltaromaatseid humalakäbisid ehk humalaid korjata on enne nende kollakaks muutumist ning nad korjamise järel omal kodus kuivatada. Valminult umbes nelja sentimeetrised, meenutades hõredat kuusekäbi.Palju meil enam õllemeistreid on, kuid rahustava või valuvaigistava toimega tee ja tõmmise valmistamiseks sobib humal igati, kasutatud ka rahvameditsiinis.
Humalal kasvavad emasõisikud ja isasõisikud eri taimedel nad näevad ka erinevad välja - tegu siis kahekojalise püsitaimega, mille maapealsed osad sügisel „surevad“.
Lehed meenutavad viinamarja lehti olles kas kolme või viie hõlmaga, karvased ja saagja servaga. Märka, et osaliselt puituva humala vars väändub ainult päripäeva, „ronides“ ning kinnitudes vartel, leherootsudel, aga samuti õisikuraagudel paiknevate konksogadega.
Ronitaime ehk liaani looduslikeks kasvukohtadeks jõeäärsed puistud, lammimetsad või muidu niiskemad metsad ja võib kohati moodustada pea läbipääsmatuid eksootilisi dshunglitihnikuid. Taim kasvab kuni kuue meetri kõrguseks, harva rohkem.
Humal. Emastaim sügisel
Hmel on humala nimetus vene keeles – sellest siis meil kasutatav sõna pohmell.