Tekst: Vello Keppart
Fotod: Arne Ader ja Vello Keppart
Urvalinnud toituvad lepa seemnetest.
Kodumaistest puudest poetavad oktoobris valminud vilju talvel lumele lepad, saared ja pärnad.
Lumele varisenud saare ning lepa viljad ja lepa vilikonnad.
Leppadel on varakevadel õitsenud emasõisikutest (lühikesed urvad), millest sügiseks arenevad munajad vilikonnad mis meenutavad väikesi käbisid. Viljade varisemine ja levimine kestab hilissügisest varakevadeni, enamik vilju (pähklikesi) variseb talvel lumele, millele aitavad kaasa seemnetest toituvad urvalinnud ja siisikesed.
Halli lepa avanevad vilikonnad jaanuaris.
Hall lepp (arulepp, valge lepp jt nimed). Puudel olid lehtede varisemiseni vilikonnad rohelised ja õite kandelehed suletud. Hiljem vilikonnad tumenesid, puitusid ja vähehaaval avanesid. Viljaks on kahetiivaline pähklike.
Halli lepa viljadeks on tiivulised pähklikesed.
Sanglepp (lodulepp, must lepp jt nimed). Suurem osa vilju varises juba lehtede varisemise ajal, kuid üksikuid vilju variseb talvel kuni kevadeni välja. Viljaks on pähklike kuid tiivad on puitunud ja vaevu nähtavad. Seemned levivad kevadiste tulvavetega.
Siisike otsib järveveest sanglepa seemneid.
Saar (saarnapuu) on Eesti kohaliku floora ainus õlipuuliste sugukonna esindaja. Viljaks on keerdunud tiivaga pähklikesed mis varisevad talve jooksul lumele.
Saare viljad valmivad hilissügisel ja emasõisikuid kandvaid puid on talvel hea ära tunda.
Pärn (lõhmus, niinepuu, pähn). Õisiku kõrglehega varustatud vilikond pähklitega eraldub võrsest talvel ja tuul kannab neid puust eemale. Hariliku pärna seemnelist uuendust leidub looduses siiski harva.
Asulates kasvatatakse suurelehist pärna, mille pähklikesed on suured, viieribilised ja udekarvased.