Sookurgede kaitsest
Foto: Arne Ader
Sookurepaar.
Sookurg |
Sookurg on Eestimaa põlisasukas ja läbirändaja. Liigi arvukus on peale möödunud sajani keskel olnud madalseisust hoogsalt kasvanud, ulatudes tänaseks üle seitsme tuhande paarini. Kindlasti on kasvule kaasa aidanud viimaste aastakümnete kaitsetegevus – sookurg on riigi kaitse all kõikides maades, kus liik pesitseb või kust läbi rännatakse. Meil pesitseb pea 8% ja sügisrändel läbib ning peatub 10% Euroopa sookurgedest.
Sookure kaitsekava aastateks 2009–2013 koostasid Aivar Leito Eesti Maaülikooli põllumajandus- ja keskkonnainstituudist ja Ivar Ojaste Keskkonnaametist.
Peamiselt keskendub Keskkonnaministeeriumis äsja kinnitatud kaitsekava seire- ja uuringutegevusele. Kavandatud on vähemalt neli sookurge varustada satelliitsaatjatega ja seda just kagu- ja lõunasuunalisel rändeteel asuvate peatus- ja talvitumispaikade kindlakstegemiseks. Uuritakse PRIA ja teiste põllumajanduse andmebaaside abil põllumajanduskõlvikute struktuuri ja jälgitakse selles toimuvaid muutusi sookure uurimisalade piirkonnas. Sügiseste rändekogumite seire ajal septembris kaardistatakse samades piirkondades kõik sookurgede kasutatavad kõlvikud. Sookure arvukuse ja seisundi tulevik sõltub samuti kliima soojenemisest, mis võib oluliselt ahendada tema pesitsusareaali, nihutades seda selle sajandi lõpuks kuni 1000 km võrra põhja poole, kui nii peaks juhtuma võib sookurg muutuda nii meil kui globaalselt ohualtiks liigiks.
Jõudu uurijatele ja kaitsjatele.