Tekst: Toivo Tuberik
Fotod: Mats Kangur
Kuuseharik.
On tavaliselt ikka nii, et september ei piirdu puude ja põõsaste ülevõõpamisega, vaid värvib ka meie metsade samblavaiba punase-kollase-pruuni- ja valgekirjuks. Värvigamma saab mõistagi laiem meie keele võimest neid kirjeldada.
7.septembil algab Rõuges suur seenenädal, mille eestvedajateks onViitina Loodushariduskeskus, Rõuge Rahvamaja ja Looduskalender. Eelmise aasta seenerikkus ja suur publikuhuvi andis julgust tänavu suuremalt ette võtta ja sestap on ka kalendris terve rida erinevaid tegemisi - seenematkad, seenenäitus, seenekulinaaria, hoidiste konkurss, fotoprogrammid, loengud ja kontserdid.
Seenepäevad toovad Rõugesse kokku Eesti tunnustatud seeneteadlased-ja sõbrad. Teisipäeval saab kuulata professor Erast Parmasto loengut looduskaitse alustest seentest ”Kas ja kuidas kaitsta seeni”, kolmapäeval uudistada professor Urmas Tartese makrokaameraga ülesvõetud filmi putukate elust seente peal ja seente sees ning neljapäeval jälgida Eesti tuntuima seenefotograafi Vello Liivi fotoprogrammi. Esmaspäevast reedeni saab koos Eesti Maaülikooli seeneteadlase Mall Vaasma juhendamisel matkale minna ning ühiselt väärtuslikumad leiud näitusele seada. 2008. aastal toimunud seenenäitus üllatas eelkõige kohalikke, kes polnud teadlikud, milline suurepärane valik erinevaid seeni nende endi koduõue taga metsatukas kasvab. Loodetavasti saab eelmise aastal maha pandud märk – 195 erinevat seeneliiki – ületatud.
Kulinaariahuviliste maitsmismeeli tuleb kõditama Vladislav Koržets, kes teeb kohapeal valmis enneolematu seeneeine, mida kõik huvilised (või vähemalt kõik kiiremad) ka mekkida saavad. Kodused kokandusgeeniused saavad aga oma seenehoidised võistlustulle panna, sest laupäeval toimub hapendatud, marineeritud või mõnel muul kombel purki pandud seente konkurss.
Lisaks on seenenädalal kavas tuntud loodusfotograafi
Arne Aderi ning Aasta Loodusfoto 2009 ”Loomad tegutsemas” kategoorias võidupildi jäädvustanud
Mats Kanguri fotoprogrammid, kuulata saab pärimusmuusiku
Jaak Johansoni kontserti ning
Toivo Tuberiku miniatuure klaverile. Seenepäevade täpse ajakava leiad aadressilt
www.viitinalhk.ee
Miks on selline seeneõppenädal vajalik ja kasulik? Meie ümber toimub kogu aeg protsesse, mida me ei näe ja ei tunneta. Me ei oska vahest aimatagi, et miski meie teelesattunust võib olla oluline osa eluprotsessist maal. Nii ka seentega. Kui neid poleks, poleks kindlasti ka meid. Kas poleks vajalik siis teada, mis on mis ja kes on kes! Teine asi on seente kui toidulisandiga meie laual või sahvris. Suurem osa meist on harjunud sööma (kui üldse) vaid mõnda liiki seentest – peamiselt kukeseent, kuuse- ja männiriisikat, pilvikut ja puravikku. Kuid see valik võiks olla palju laiem, seda enam, et tõelised hõrgutised jäävad teadmatusest tihti metsa alla oma põhitööd tegema – puitu või pinnast lagundama.
Aga kännu – ja kitsemampel, suur sirmik, hiidvöödik, tanuseen, tindiseen ja kümned teised kübarakandjad, neid on vaja tundma õppida. Mis on veel parem õpe, kui käia seeneteadlase ehk mükoloogi endaga metsas!
Niisiis – Rannapi kombel "Mine metsa, tule metsa", seenekorv kaasa, 7.-13. septembrini Rõuges toimuvale seenepäevadele!
Seenenäitus.