Fotod: Arne Ader
Küsitles: Helen Arusoo
Rabastunud mets Salupeaksil.
Seenenädalaks lubab kaunist varasügisest ilma.
7.-13. septembrini Rõuges toimuvate seenepäevade tippsündmuseks on teisipäevane seenenäituse avamine ja akadeemik Erast Parmasto loeng teemal „Kas ja kuidas kaitsta seeni“. Lähemegi homme meie Seenevana kuulama. Enne õhtust loengut käime ka ise seenel. Meid juhendavad mükoloogid Vello Liiv ja Mall Vaasma.
Võimalusel seenekorv ja võileib kaasa.
Buss väljub Rahvusraamatukogu eest teisipäeva hommikul kell 8.00, tagasi Tallinnas kell 23.45.
Sõidu hind täiskasvanutele, sealhulgas üliõpilastele ja pensionäridele 200.-, õpilastele 150.-, lapsed, kes veel koolis ei käi, tasuta.
Erast Parmasto, kõnelete Rõuge Seenenädalal teemal “Kas ja kuidas kaitsta seeni” – miks on loengu teemas sõna “kas”?” On ju selge, et ohustatud liike peab kaitsma….?
Kui see oleks meil alati selge, poleks Eestis esimeste seente kaitse alla võtmine alanud 56 aastat hiljem kui taimeliikide kaitse. Ja kaitsta ei tule ju ainult ohustatud liike: vaadake, kui palju on seenemetsades ümber lükatud, purustatud, tallatud mitte-söögiseeni. Sama ka linnaparkides. Kui oleks selge, oleks meil ka mõne Euroopas või kogu maailmas üliharuldase seeneliigi kaitsekorralduskava juba koostatud.
Meenutage palun, kuidas võeti Eestis looduskaitse alla esimesed seened? Kes olid eestvedajad?
No lihtsalt trügisime Eesti punaraamatu kolmanda nimestiku koostajate ja 1994. aasta kaitsealuste liikide loetelu koostajate hulka. Mõninga jõukasutamisega. Mitte üksikute vedajatena, vaid koos (ELUSi mükoloogiasektsioon, Eesti mükoloogiaühing, lihtsalt seeneteadlaste jõuguna). Ega vastu ei hakatud, hoopis tänati selle meeldetuletamise eest, et ka seened on elusolendid.
Mitu seenekaitseala on praegu Eestis?
Aastast 2007 on meil Saaremaal Liiva-Putla looduskaitseala, mille loomise peamine põhjendus oli väga haruldaste ja kaitsealuste seeneliikide arvukus. Paljud teised kaitsealad on muude objektide kõrval ka seente kaitseks olulised - näiteks Järvselja ürgmets, Kurisoo LKA, mitmed Nigula ja Alam-Pedja LKA vööndid ... Lisaks on hulk kaitsealuste liikide kasvukohti kaitstud väikesepindalaliste nn. püsielupaikadena.
Lähemalt seenekaitsest kõneleb Erast Parmasto Rõuge Seenenädalal järgmisel teisipäeval, 8. septembril kell 17.00
”Seenekaitse sai Eestis teoks 56 aastat hiljem kui taimeliikide kaitse”, Erast Parmasto.
Roheline kärbseseen.