Kotka aabits - suured kotkad VOL. 2

Kotkaklubi
fotod: Urmas Sellis
Arne Ader
video: Gaviafilm
 
Kaljukotkas
Kaljukotkas, foto: Urmas Sellis.
 
Kaljukotkas e maakotkas
Aquila chrysaëtos      

Kaljukotkas on paigalind ja talvitub oma pesitsuspaiga lähistel. Noored, veel mitte suguküpsed isendid hulguvad laiemalt ringi. Sobivaid pesapaiku asustatakse aastakümneid - vähemalt veerandi asustatud pesapaikade eellugu ulatub kirjanduse või suulise pärimuse järgi ülemöödunud sajandisse.

Pesapuuks valivad kaljukotkad enamasti männi, üksikutel juhtudel on pesa asunud kuusel või haaval. Mõnikord on ühel paaril kaks pesa, mida asustatakse kordamööda. Ühe- või kahemunaline kurn munetakse pessa märtsi esimesel poolel. Pojad kooruvad aprilli teisel poolel ja enamikul juhtudel saab neist juuli alguseks lennuvõimeliseks vaid üks. Tänavu muneti veidi hiljem.


Kaljukotkas.

Kaljukotkas on suur röövlind, jõuline ja osav, tiibade siruulatus kuni 227 sentimeetrit, kehakaal isaslinnul 3 kuni 3,5 kilo, emaslinnul 4,5 kuni 5,5 kilo. Vanalinnu laup on tumepruun, ülejäänud lagipea ja kukal kuldpruun, nokk must ja vahanahk kollane. Linnu ülapool on tumepruun heledamate (kulunud) suleääristega ja kogu alapool näib välioludes üsna tumedana. Noorlind on tume-šokolaadpruun, kuldse pealaega, tiivalaigud ja sabatüvik laialt valged.

Kaljukotka põhitoiduks suvel on valgejänes, teder ja metsis. Imetajatest kütitakse veel halljänest, metskitse, oravat, nugist, kährikkoeri..., lindudest ronka, laanepüüd, sinikael-parte, sookurgi...


Kaljukotka poeg pesal (juuli algus).

 
Kaljukotka filmimine on raske, tal on väga terav nägemine ja lisaks on see liik äärmiselt ettevaatlik. Kui aga usaldus on saavutatud, võib näha liigutavaid kaadreid - emalind pakub pojale parimaid palasid värskest jänesest. Poja isu üle kurta pole põhjust...
 


Määra kotkaid
.
 



 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)