ja Arne Ader, Loodusemees

Meenutuseks, et aasta linnuks on Eesti Ornitoloogiaühing valinud hall – ja punaselg - õgija. Tegemist on järjekorras juba 16. aasta linnuga.
Mõlemad liigid on meil küllaltki tavalised, kuid samas vähetuntud linnud. Hallõgijat võib märgata sagedamini läbirändel ja talvises kultuurmaastikus toiduotsingul. Nii emas – kui isaslinnud on aasta vältel sarnases sulestikus. Pesitsusajal tegutseb liik varjatult rabades. Hallõgija arvukuseks hinnatakse Eestis 300-600 paari.
Punaselg - õgija on märksa tavalisem pesitseja ja avamaastikes, põõsastikes ning kadastikes üldlevinud haudelind. Sellele vaatamata tuntakse vaikselt traadil või põõsaladvas saaki varitsevat punaselg - õgijat üsna vähe. Rändlinnuna saabub punaselg - õgija meile mai keskel, isalinnud veidi varem kui emalinnud.
Euroopas on punaselg - õgija kantud Euroopa Liidu nn. linnudirektiivi, erilist kaitset vajavate liikide hulka. Punaselg - õgija arvukuseks hinnatakse Eestis kuni 60 tuhande paarini.
Punaselg - õgija.