Jaanuarikuu õgijamaailmas
Tekst: Tarvo Valker, EOÜ
Foto: Arne Ader
Hallõgija.
Esimene kuu õgija-aastast on lõppenud. Kuigi suure tõenäosusega tuleb veel mõni hallõgija kohtamisteade jaanuarikuusse juurde, räägin siiski siinkohal natuke esimese vaatluskuu statistikast. Nagu paljud linnusõbrad teavad, siis tänavu näeb hallõgijaid meil tavapärasest oluliselt vähem. Juhuvaatlusi on kogunenud sellele vaatamata 85, millest 76 on suure tõenäosusega eri isendid. Hallõgijaid kohanud ja sellest teada andnud linnusõpru on praeguseks üle kuuekümne. Nüüdseks on vaatlusi laekunud kõigist Eesti maakondadest, kuid kõige enam hallõgijaid on vaadeldud ikka läänepoolsemas osas: Läänemaal (14 isendit), Saaremaal
(13) ja Pärnumaal (10).
Paks lumi ei võimalda hiiri nii kergelt tabada ja hallõgijad on selgelt orienteeritud praegu värvuliste püüdmisele. Söögimajasid külastavaid väikseid linde rünnanud või varitsenud tihasekulli vaatlusi on koguni 40 - ehk 46,5% kõigist teadetest!
Lisaks neile on veel mõned vaatlused roostikus värvulisi rünnanud hallõgijatest. Kuuel korral on vaatlejad näinud hallõgijat edukalt saaki tabamas - viiel korral on saagiks langenud mõni värvuline (näiteks rasva-ja põhjatihane, määramata varblane), vaid ühel korral on lind tabanud hiire.
Ootame jätkuvalt hallõgija kohtamiste teateid - parim viis nende edastamiseks on www.eoy.ee/ogijad veebilehel täidetav lihtne vaatlusvorm. Kellel vähegi mahti tasuks kindlasti ette võtta ka hallõgijate talvine kaardistamine. Aktiivne osavõtt annaks meile olulist infot hallõgijate (samuti mõnede päevaröövlindude) talvise asustustiheduse kohta.
Ja hallõgijate kaardistamine on päris mõnus viis ühele talvisele linnuvaatlusretkele lisaväärtuse andmiseks!