Linnulauluhommik Kadriorus
Tekst: Helen Arusoo, Loodusesõber
Foto: Arne Ader
Sinitihane.
Kui Kadrioru tiigi avara platsi juurest liikuda suurte põlispuude alla, näeb-kuuleb pooleteist tunnise jalutuskäiguga vähemalt kakskümmend sulelise liiki. Linnud on Kadriorus inimestega nõnda harjunud, et isegi 60 pealine inimgrupp neid ei näi häirivat. Möödunud pühapäeva hommikul oligi üks nõnda suur kamp inimesi Peep Veedla juhendusel Jazzkaare raames Kadriorus ja olgu need hommikul kohatud linnuliigid siinkohal ülesloetud, et julgustada ka omal käel raamatuga mööda parki kõndima.
Alustades tiigi juurest, nägime kõigepealt ära kõige tavalisemad: esimesena sinitihase, kes kord puuoksale, kord prügikastile laskus. Tiigil lugesime üle ka kõik mittelaululinnud nagu kalakajaka (ta on teinud sinna puu otsa endale pesa!), hõbekajaka, kühmnokk-luige, sinikaela ja naerukajaka.
Kruusateel meie lähedal viibutas saba linavästrik ja põõsastes sebis koduvarblase emaslind.
Edasi liikudes klindi suunas nägime ühe papli võras haraka omapärast munajat pesa ja selle asunikke, melanhoolselt vidistas musträstas kusagil taamal. Kuldnoka jazzilik meloodia kõlas aeg-ajalt üsna lähedalt.
Mänguväljakutest möödudes ja ikka klindi suunas liikudes läks puudealune tihedamaks ning kuulsime ära hallrästa laulu lennult puult - puule, metsvindi ja rohevindi. Viimase “griii-iin!” lasi end kaua oodata, aga lõpuks ikka kõlas läbi õhu ja rohevint jäigi nõnda hüüdma.
Kuid siinkohal allakirjutanu jaoks matk katkes, kuna pere noorim liige astus saapad läbimärjaks, tuli koju kiirustada. Ülejäänud grupil õnnestus veel näha kaelustuvi, vainurästast, ohakalindu ja suurnokk-vinti.
Olgu mainitud, et retkel oli läbivalt kuulda hallvarest, üle pea lendasid kodutuvid ja rasvatihase erinevad hüüud täiendasid pidevalt pargi linnukontserti.
Kel huvi oma teadmisi sulelistest värskendada oskajate käe all, avaneb selleks taas võimalus linnulaulunädalal - 10. Kuni 14. lehekuud (mai) Tallinnas, kus kogenumad linnuhuvilised viivad igal hommikul erinevatesse paikadesse meid sulelistega tutvuma.
Lähem info on üleval:
Linnulaulunädalale kutsuvad Looduse Omnibuss, Looduskalender.ee ja Loodusring.