Koostas: Ele Pedassaar
18. nädal tõi esimese korraliku vihmasaju üle terve Eesti ning kuuma ja äikese Lõuna- Kesk- ja Ida-Eestisse.
Nädala alguses (3.05) ulatus Eestini Briti saartelt kõrgrõhuala, mille idaservas puhuv mõõdukas põhjatuul hoidis meie ilma kuiva, kuid jaheda. Nädala miinimum mõõdeti 3.05 öösel Kuusikul: -3,5 ºC. Päeval oli päikesel jõudu tõsta õhutemperatuur Lõuna-Eestis 14 ºC-ni, Põhja-Eestis oli tuulele avatud rannikul sooja napilt 7 ºC.
Teisipäevaks (4.05) tõi Poolast üle Baltimaade kirdesse liikuv madalrõhuala meile tiheda vihmasaju (mitmel pool 15 kuni 20 mm) ning tugeva põhjatuule (kuni 17 m/s). Sadu ja tuul hoidsid õhutemperatuuri ööpäevaringselt plusspoolel, kuid soojakraade oli napilt.
Tsükloni järel arenes Läänemerel kolmapäevaks (5.05) kõrgrõhuala: Eestis pilvkate hõrenes, tuul nõrgenes ning külmas õhumassis langes õhutemperatuur kergelt miinuspoolele. Päevasedki maksimumid jäid vaatamata päikesele alla 10 ºC.
Neljapäevaks (6.05) nihkus külma kõrgrõhkkonna kese Eesti kohale, mis tõi öösel udu ning miinuskraade kuni 3, päevasoe tõusis päikese abil 13 ºC-ni.
Reedel (7.05) saabus lõuna poolt uus ports niiskust. Kuna seekord oli tegemist äärmiselt võimsa ja ulatusliku pöörisega, mis Lõuna-Euroopast väga sooja õhumassi põhjalaiustele transportis, siis tugevnes Poolast Leedu rannikule liikuva pöörise ees kirdetuul hommikuks 17-19, Liivi lahel puhanguti 22-24 m/s. Päeval ulatusid puhangud juba mitmel pool rannikul 21 m/s, ka sisemaal puhus kirdetuul iiliti 14-18 m/s. Vihm andis pärastlõunal Lõuna-Eestis järele ning pilvkatte hõrenedes tõusis õhutemperatuur õhtuks 15 ºC-ni. Põhja-Eestis tuli õhtul vihma sekka hoopis lörtsi ning õhutemperatuuri maksimum ulatus 5..7 ºC-ni.
Laupäeval (8.05) nihutas madalrõhkkond oma keskme Eesti saartele, selle lohk venis vaevaliselt edasi põhja poole ning pakkus veel mitmele poole vihmahooge. Kuna Põhja-Eestis puhus tuul jätkuvalt kirdest (hommikul tuuleiilid veel kuni 14 m/s), siis soojakraade oli rannikul napilt 5. Lõuna-Eesti sai samal ajal tunda tõelist suvesooja, kui
Võrus tõusis õhutemperatuur 25,8 ºC-ni (nädala maksimum). Pärastlõunal levis läänest itta tsükloniga seotud külm front, mis õhutemperatuuri kontrastide tõttu mitmele poole mandrile äikest pakkus. Tuuleiilid ulatusid äikesepilve all kuni 18 m/s. EMHI jaamadest registreerisid äikest Võru, Tartu, Kuusiku, Tiirikoja, Väike-Maarja, Narva-Jõesuu. Jüri Kamenik ja tema sõbrad käisid sel päeval loomulikult äikesejahil
http://www.ilm.ee/?47354
Pühapäeva (9.05) öösel paukus Soomest põhja suunas eemalduva tsükloni järel äike veel Võrus. Tuul pöördus järk-järgult edelasse ja läände ning jahutas õhku. Kui öösel oli sooja 4..11 ºC, siis päeval õige napilt enam: 5..15 ºC.
Olukord veekogudel.
Merevees oli sooja 4 ºC-st põhjarannikul kuni 8 ºC-ni saarte rannikul, sisevetes märksa enam: 7 kuni 12 ºC.