Metsõunapuu

Foto: Arne Ader
 
Oti mets - õunapuu
 
  Metsõunapuu           
 
Meie suurim metsõunapuu kasvab Karksi ürgorus, Viljandimaal, Oti metsõunapuu on umbes kakssada aastat vana, 18 meetrit kõrge, tüve ümbermõõt 70 sentimeetri kõrguselt on 4,2 meetrit ja võra ümbermõõduks 32 meetrit.
 
Läänepoolsetes maakondades on metsõunapuud looduses päris tavalised. Kasvada võib põõsakujulisena, kuid samuti suure, tiheda ja laiuva võraga puuna, aga välimikult meenutab silmale harjunud aed – õunapuud ning on looduskaitse all.
 
Aed – õunapuu lehtede alumine külg on tugevalt karvane, metsõunapuu lehe alakülg on sile, laimunaja kujuga, südaja aluse ja täkilise servaga (ainult helerohelised noored lehed on kevadel kergelt karvased). Oksad asteldega, aga need on tömpide otstega.
 
Viljad on kuni kolme sentimeetrise läbimõõduga väikesed ja kerajad, sügisel küpsenult kollakasrohelised ja päikesepoolse vilja „põsk“ punakas, kuid maitse on väga hapu. Viljad püsivad puudel pärast külmade saabumist  ja siis neid muistsel ajal toiduks tarvitatigi, samuti paranes maitse.
 
Aed – õunapuud pärinevad aga mägiõunapuust /Malus sieversii/.


 

EST EN DE ES RU  FORUM

       

Minu looduskalender

Aita teha Looduskalendrit - saada oma tähelepanekud ümbritseva looduse kohta. Vajadusel lisa pilt või video.

Minevik

Looduskalender.ee viidakogu

Teised kaamerad  Videod
Must-toonekure videod Lõuna-Belgiast Kurgede ränne (2008-2010) Korallnarmik (2011)
Linnukaamerad Hollandis Kotkaste ränne (2008-2010) Kure TV (2011)
  Raivo rännakud (2007) Kure TV 2 (2011)
  Tooni rännakud (2007) Merikotka TV (2010-2011)
 
 
    Konnakotka-TV (2009-2011)
    Seire-TV (2009)
    Kure-TV (2009)
    Talvine kotka-TV (2008)
    Sea-TV (2008-2009)