Tekst ja fotod: Urmas Tartes
Kerashooghänd
Neljapäev 09.09.2009
Ilm rõõmustas seenelisi juba hommikust alates pilvitu taeva- ja rõõmsa päikesega. Otsustasin täna seenekorjajate kombel käituda ja seenekübaraid maast üles korjata. Seda mitte pannile paneku või näitusele toomise mõttega vaid tahtsin näha, keda kübara alaküljelt leida võib.
Loomulikult kohtasin hulaliselt vanu tuttavaid nagu kerashooghännad, keda olen lõbusalt ogapepudeks nimetanud. Seekord õnnestus neid pildistada puraviku eostorukeste vahel söömas. Kui põnevaks see maailm miniatuuris läheb!
Hooghänd
Aga sain ka pilte enda jaoks uutest liikidest. Üks meie suurimaid hooghändasid oskab oma tundlaotsi vahvalt rõngasse keerata. Teda võikski kutsuda rõngassarveks.
Pinnaselest
Kõige põnevamat tegelast vaatasin algul, et tilluke ämblik. Fotoaparaadi objekgiivist aga nägin, et hoopis üks vahva pinnaselest on seene alla ronima tulnud. Ma kahtlustan, et tema polnud seal mitte sõbralike mõtetega vaid pigem nägi välja, kui röövloom. Seni kuni teda pildistada sain, ta kedagi kinni püüdma ei hakanud.
Kes piltidel olevate mutukate suurust tahab teada, siis piltide pikem serv on umbes 7 mm.
Pärast, kui pilte arvutisse laadisin, tuli välja, et tükiarvult tegin pildistgamises rekordpäeva. Aga selline tulemus on loomulik, sest putukaid on ka rohkem, kui seeni. Rõuge seltsimajas asuvale näitusele on neist toodud juba üle kahesaja seeneliigi. Tillukesi seentega kaasa tulevaid mutukaid pole kokku loetud.
Reede, 10. september
10:00-19:00 Näitus avatud
13:00 Seenematk Rõuge PK õpilastele
14:00 Dimitri Demjanovi Seenepada (Eesti Kulinaaria Instituut, Gloria peakokk),
19:00 KONTSERT: Jaanus Nõgisto - Jaak Tuksam
Laupäev, 11. september
10:00-18:00 Näitus avatud, Urmas Tartese loodusfotode programm
12:00 Seenehoidiste konkurss
Pühapäev, 12. september
10:00-13:00 Näitus avatud
Seenenädalat korraldab Viitina Loodushariduskeskus.
Selliste ilmadega kannatab Lõuna – Eesti kaunites metsades hulkuda küll. Sõida Rõugesse.